رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

وظیفه مردم در قبال حفظ محیط زیست - خبر

 

 

وظیفه مردم در قبال حفظ محیط زیست

حفظ محیط زیست و منابع طبیعی، برای زندگی تمامی انسانها یک مسأله حیاتی است. بخش نگاه روز به این موضوع پرداخته است.

 

وظیفه مردم در قبال حفظ محیط زیست وظیفه مردم در قبال حفظ محیط زیست وظیفه مردم در قبال حفظ محیط زیست وظیفه مردم در قبال حفظ محیط زیست

 

تجارب بشری ثابت کرده است که بدون در نظر گرفتن الزامات زیست محیطی ، آثار زیانبار فعالیت های اقتصادی در بلند مدت بیشتر از منافع آن خواهد بود و به عنوان مثال هزینه لازم برای احیای دریاچه ارومیه بسیار بیشتر از منافع حاصل از توسعه زمین های کشاورزی اطراف آن بوده است.

از آنجا توسعه استان اردبیل بر مبنای گردشگری و کشاورزی است ، حفظ محیط زیست در این استان از اهمیت مضاعفی برخوردار است. با این حال تخریب برخی مناطق گردشگری استان مثل فندقلو و سردابه و همچنین انباشت زباله در اطراف جاده های روستایی و مناطق گردشگری استان نگران کننده است.

کارشناسان معتقدند استان اردبیل با دو چالش عمده زیست محیطی روبرو است که یکی از این چالش ها به تخریب زیستگاههای حیات وحش و شکار بی رویه مربوط می شود و دیگری به مدیریت پسماند و زباله .

در بحث تخریب زیستگاههای حیات وحش، پایین بودن سطح جنگلهای استان از سرانه متوسط کشوری ، تغییر شرایط زیست گونه های جانوری در دریاچه هایی مثل نئور و شورابیل ، برداشت بی رویه ماسه از بستر رودخانه های استان و تخریب جنگلها ، مراتع و چرای بی رویه دام مسائلی است که نباید با سهل انگاری از کنار آنها گذشت.

در رابطه با مدیریت پسماند نیز باید گفت که اهالی استان به طور متوسط با تولید روزانه 750 گرم زباله به ازای هر نفر ، بیشتر از حد استاندارد زباله تولید می کنند. لذا شایسته است که مردم با تفکیک زباله های تر و خشک میزان تولید زباله در جامعه را کاهش دهند زیرا  می توان با جدا کردن زباله های قابل بازیافت مثل کاغذ و پلاستیک ، هم از اسراف جلوگیری کرد و هم اشتغالزایی و درآمدزایی کمک کرد. یا اعضای هر خانواده ای که به گردش می روند ، می توانند با جمع آوری زباله های محل اتراق خود در یک کیسه پلاستیک ، زیبایی محل گردش خودشان را برای هفته ها و سالهای آینده حفظ کنند.

کمک به حفظ محیط زیست و انجام وظبفه در قبال طبیعت کار چندان سختی نیست و به انرژی چندانی نیاز ندارد. کافی است به نوبه خود احساس مسئولیت کنیم و به صورت دوستانه نظر دیگران را نیز به حفظ محیط زیست جلب کنیم.

منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل