جهش تولید | دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۹

ورود دام عشایر بدون پروانه مرتع داری جرم است - خبر

 

 

ورود دام عشایر بدون پروانه مرتع داری جرم است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل گفت: ورود دام به مراتع بدون پروانه مرتع‌داری و یا بیشتر از تعداد تعیین شده در پروانه جرم محسوب شده و با متخلفان برخورد می‌شود.

ورود دام عشایر بدون پروانه مرتع داری جرم است
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، شهامت هدایت افزود: بر اساس بررسی‌هایی که توسط کارشناسان منابع طبیعی استان انجام شده ۱۰ خردادماه تاریخ ورود دام به مراتع ییلاقی اردبیل تعیین شده و انتظار می‌رود عشایر استان به تاریخ تعیین شده توجه داشته و برای جلوگیری از تخریب مراتع ییلاقی و بهره‌برداری اصولی از این مراتع از کوچ زودهنگام خودداری کنند.
 
وی بیان‌کرد: بر اساس قوانین و مقررات موجود در این حوزه پروانه مرتع‌داری عشایر استان باید برای امسال تمدید شده و همراه آنها باشد تا در هنگام استفاده از مراتع و در صورت لزوم پروانه مرتع‌داری و یا سند قرارداد اجرای طرح به ماموران حفاظتی ارائه دهند.
 
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل با بیان اینکه شماره تماس ۱۵۰۴ برای دریافت گزارش‌های تخلفات در نظر گرفته شده، گفت: انتظار می‌رود تا در صورت ورود بدون مجوز دام به مراتع بهره‌برداران و شورای اسلامی روستاها موضوع را گزارش دهند تا برخوردهای لازم با متخلفان انجام شود.
 
عشایر استان اردبیل که به ایل شاهسون معروف هستند معمولا نیمی از سال را در قشلاق‌های مغان و نیمی دیگر را در ییلاق‌های ارتفاعات و در دامنه‌های سبلان، بزقوش و باغرو سپری می‌کنند.