سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | دوشنبه، ۲۳ فروردین ۱۴۰۰

وجود 341 هزار کلنی زنبور عسل در استان اردبیل - خبر

 

 

وجود 341 هزار کلنی زنبور عسل در استان اردبیل

کارشناس تولید عسل سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: در استان اردبیل نزدیک به ۳۴۱ هزار کلنی زنبور عسل وجود دارد.

وجود 341 هزار کلنی زنبور عسل در استان اردبیل

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، عزیز باقری، کارشناس تولید عسل سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اظهار کرد: در استان اردبیل نزدیک به ۳۴۱ هزار کلنی زنبور عسل وجود دارد و میزان تولیدات سالانه استان به ۶ هزار و ۴ تن می رسد.

وی با اشاره به میزان مصرف سالانه محصولات زنبور عسل در داخل استان اردبیل افزود: مصرف سالانه استان اردبیل نزدیک به یک هزار تن بوده و مابقی تولیدات داخل استان نیز به استان‌ها و کشورهای دیگر صادر می‌شود.

کارشناس زنبور عسل جهاد کشاورزی استان اردبیل عنوان کرد: سرانه مصرف محصولات عسل در کشور ایران بالاتر از میانگین مصرف جهانی است به طوری که سرانه مصرف در کشور به ۹۵۰ گرم می‌رسد در حالیکه مصرف جهانی ۲۵۰ گرم است.

باقری ادامه داد: تا ۱۰ سال قبل زنبورداری به عنوان شغل محسوب نمی‌شد اما اکنون به عنوان یک حرفه با اشتغال‌زایی مناسب در جامعه کنونی شناخته می‌شود از همین رو می‌توان با توجه ویژه به این بخش زمینه اشتغال افراد زیادی را فراهم ساخت.

وی با اشاره به مشکلات موجود در حوزه زنبورداری بیان کرد: میز عسل با هدف بررسی مشکلات حوزه زنبورداری و تولید عسل در کشور به صورت پایلوت در استان اردبیل برگزار می‌شود که امیدواریم با برگزاری این جلسات مشکلات این حوزه رفع شود.