جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

واکسیناسیون بیش از 3 میلیون دام در اردبیل - خبر

 

 

واکسیناسیون بیش از 3 میلیون دام در اردبیل

مدیر کل دامپزشکی استان اردبیل از انجام واکسیناسیون بیش از 3 میلیون و 700 هزار راس دام در اردبیل بر علیه بیماری‌های مختلف دامی خبر داد.

واکسیناسیون بیش از 3 میلیون دام در اردبیل
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، صادق صالحی افزود: در راستای مبارزه با بیماری‌های مختلف دام و طیور علاوه بر واکسیناسیون دام‌ها در استان 14 میلیون قطعه طیور نیز بر علیه بیماری‌های مختلف واکسینه شدند. 
 
وی با اشاره به اینکه نظارت‌های مستمر بر  دام و طیور در استان در راستای مبارزه با انواع‌بیماری‌ها در استان به صورت مستمر انجام می‌شود، خاطرنشان کرد: نظارت بهداشتی و شرعی بر 120 هزار و 292 راس دام کشتار شده در کشتارگاه‌های دام، نظارت بهداشتی و شرعی بر لاشه 7 میلیون و 266 هزار قطعه طیور کشتار شده در کشتارگاه‌های استان و انجام بیش از 28 هزار مورد بازدید از مراکز و اماکن تولید، توزیع و عرضه فرآورده‌های خام دامی غیربهداشتی و آلوده در این زمینه صورت گرفته است. 
 
مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل ایجاد امنیت غذایی برای مردم را یکی از مهمترین مولفه‌های فعالیت در دامپزشکی خواند و بیان کرد: به دلیل حساسیت و اهمیت کار دامپزشکی و سر و کار داشتن این حوزه با بهداشت و سلامت عمومی و نقش پراهمیت آن در اقتصاد ملی نیازمند توجه جدی به و نگاه عمیق‌تر و متفاوت از نظر مدیریت بهداشتی و در عین حال همه‌جانبه در این برهه حساس لازم و ضروری است. 
 
صالحی ادامه داد: نیروهای متعدد و وظیفه‌شناس دامپزشکی در بخش‌های دولتی و غیردولتی علیرغم کمبودهای فراوان تمام تلاش خود را برای اجرای دقیق برنامه‌ها، وظایف و تحقق اهداف نهایی دامپزشکی به کار گرفته‌اند که بدون شک نقش موثر و حیاتی در سلامت عمومی جامعه و پویایی اقتصاد ایفا می‌کند. 
 
وی تصریح کرد: اداره کل دامپزشکی استان اردبیل در منطقه دارای دو معاونت سلامت و توسعه مدیریت و منابع است که اداراتی همچون بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی، نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی، بهداشت و مدیریت بیماری‌های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم، آبزیان، قرنطینه و امنیت زیستی، تشخیص و درمان و امور آزمایشگاه‌ها زیر نظر حوزه معاونت سلامت فعالیت دارند. 
 
مدیرکل دامپزشکی استان اردبیل افزود: استان اردبیل با دارا بودن نزدیک‌ به 300 کیلومتر نوار مرزی مشترک با جمهوری آذربایجان و وجود گمرک بیله‌سوار یکی از محورهای ترانزیت فرآورده‌های خام دامی در منطقه می‌باشد. 
 
صالحی گفت: تمامی فعالیت‌هایی که در حوزه دامپزشکی در راستای مبارزه با بیماری‌های مختلف دام و طیور و تامین غذا و امنیت غذایی جامعه و ارتقای بهداشت عمومی انجام می‌شود همگی جزو فعالیت‌های شاخصی هستند که سبب شده در حوزه دامپزشکی استان با موفقیت ظاهر شویم.