جهش تولید | چهارشنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۹

هیچ مورد فوتی از بیماری آنفولانزا در اردبیل گزارش نشده است - خبر

 

 

هیچ مورد فوتی از بیماری آنفولانزا در اردبیل گزارش نشده است

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل گفت: خوشبختانه تاکنون هیچ مورد فوتی از بیماری آنفولانزا در استان گزارش نشده است.

هیچ مورد فوتی از بیماری آنفولانزا در اردبیل گزارش نشده است
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر محمدرضا رضایی‌بنا، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با رد وجود موارد فوتی ابتلای به آنفلوآنزا در مراکز درمانی استان اردبیل گفت: فرد مبتلا باید موارد بهداشتی از جمله شستن مکرر دست‌ها، پرهیز از دست دادن و روبوسی و نیز استفاده از دستمال هنگام عطسه و سرفه را رعایت کند.
 
معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل نیز افزود: امسال از ۴۶ نفر موارد علامتدار بستری در بیمارستان‌های استان برای تشخیص ابتلای به آنفلوانزا نمونه‌برداری شده که فقط یک مورد مثبت گزارش شده و خوشبختانه تاکنون در استان مورد فوتی گزارش نشده است.
 
دکتر بابک نخستین گفت: برای پیشگیری از شیوع بیماری آنفلوآنزا در استان اردبیل اقدامات اساسی به منظور حساس سازی و آمادگی سیستم بهداشتی و درمانی صورت گرفته که میتوان به برگزاری جلسات آموزشی برای کارکنان بهداشتی و درمانی برای حفظ آمادگی مقابله با بیماری، آموزش و اطلاع رسانی عموم مردم، تقویت همکاری‌های درون بخشی و برون بخشی، تامین ملزومات نمونه‌برداری، واکسن، دارو و وسایل حفاظت فردی اشاره کرد.
 
او با بیان این که بیماری آنفلوآنزا یک بیماری تنفسی حاد واگیر و عامل آن ویروس‌های آنفلوآنزا است، گفت: بیماری آنفلوآنزا در تمامی طول سال رخ می‌دهد، ولی اغلب بیشترین زمان شیوع آن در ماه‌های سرد سال و اوج آن در زمستان است.
 
دکتر نخستین تب و لرز، سرفه، درد گلو، بیحالی، درد‌های عضلانی و مفصلی، آب ریزش بینی و یا گرفتگی بینی را از مهم‌ترین علایم بیماری آنفلوآنزا عنوان کرد و گفت: با توجه به شروع فصل سرما و احتمال شیوع بیماری آنفلوانزا، رعایت موازین بهداشتی برای جلوگیری از ابتلای به این بیماری ضروری است.