جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

نیم میلیون مترمکعب آب در اردبیل صرفه‌جویی شد - خبر

 

 

نیم میلیون مترمکعب آب در اردبیل صرفه‌جویی شد

مجری طرح احیا و تعادل بخشی شرکت آب منطقه‌ای اردبیل گفت: امسال با انسداد ۲۱ حلقه چاه در مصرف نیم میلیون متر مکعب آب صرفه‌جویی شد.

نیم میلیون مترمکعب آب در اردبیل صرفه‌جویی شد
داور بستام روز سه‌شنبه اظهارداشت: در این مدت ۹۰ دستگاه کنتور هوشمند حجمی بر روی چاه‌های کشاورزی استان نصب شد.
 
وی نصب کنتور هوشمند را یکی از پروژه‌های طرح احیا و تعادل بخشی دانست و افزود: با نصب ۹۰ دستگاه کنتور هوشمند در استان و کنترل و نظارت بر آنها حدود سه میلیون متر مکعب از اضافه برداشت آب جلوگیری خواهد شد.
 
وی گفت: نصب کنتورهای هوشمند بر روی همه چاه‌های کشاورزی در استان از برنامه‌های اولویت‌دار این شرکت است و این امر سهم بسزایی در کنترل مصارف آبی و مدیریت آن برای بهبود وضعیت آبخوان دارد.
 
در سال‌های اخیر ذخایر و منابع آبی استان اردبیل کاهش یافته طوری که سالانه ۱۵ سانتیمتر از سفره‌های زیرزمینی استان بویژه در دشت اردبیل پایین می‌رود ، این دشت جز دشت‌های ممنوعه بوده و اگر به همین منوال پیش رود در آینده جز دشت‌های ممنوعه بحرانی خواهد شد. 
 
کارشناسان وجود چاه‌های غیرمجاز را در برداشت‌های بی‌رویه از آب دخیل می‌دانند و معتقدند ۵۰۹ چاه غیرمجاز در استان اردبیل وجود دارد که اغلب آنها در حوزه بالهارود و دره‌رود مورد استفاده مردم است و برای جلوگیری از این معضل تلاش می‌شود. 
 
 ۹۳ درصد مصرف آب در استان اردبیل در بخش کشاورزی است در حالی که راندمان در این بخش ۳۵ تا ۶۵ درصد است و مابقی این منابع در این شرایط فقر و بحران آب در بخش کشاورزی هدر می‌رود.