رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

نیروی انتظامی حافظ امنیت و آرامش - خبر

 

 

نیروی انتظامی حافظ امنیت و آرامش

سیزدهم تا بیستم مهرماه به عنوان هفته نیروی انتظامی و بزرگداشت ناجا نامگذاری شده است. نگاه روز امروز به نقش این نهاد  تاثیرگذار در ایجاد امنیت و آرامش در کشور پرداخته است.

 

نیروی انتظامی حافظ امنیت و آرامش جامعه نیروی انتظامی حافظ امنیت و آرامش جامعه نیروی انتظامی حافظ امنیت و آرامش جامعه نیروی انتظامی حافظ امنیت و آرامش جامعه

 

نيروي انتظامي كه به اختصار، ناجا ناميده مي‏شود، در طول سال‏هاي فعاليت خود، خدمات ارزنده‏اي در راه استقرار نظم و امنيت جامعه، مقابله و مبارزه قاطع و مستمر با هرگونه آشوب و خرابكاري، حراست از اماكن و شخصيت‏ها، مراقبت و كنترل مرزهاي جمهوري اسلامي و مبارزه با اوباش، اشرار و... از خود نشان داده و صدها شهيد و هزاران زخمي در اين راه، تقديم نموده است.

نظم و امنیت از ضروریات حیات اجتماعی‌اند. مرور واقع‌بینانه تاریخ تحولات جوامع به ما یادآور می‌شود که ایجاد و حفظ نظم و امنیت را نباید صرفا ً از یک سازمان توقع داشت بلکه باید آن را یک کارکرد فرابخشی و چندوجهی حکومتی و مردمی دانست. در واقع برقراری نظم و امنیت و پایداری آن، وابسته به کارکرد نهادهای اجتماعی از جمله خانواده، آموزش و پرورش، رسانه‌ها، نهادهای حقوقی، قضائی، انتظامی و... است.

امروزه در نظام جمهوری اسلامی، وجود پلیس خدمتگزار که برخاسته از ارزش‌های مورد تأیید مردم، در کنار مردم و همسو با مطالبات آنان است، نعمتی است بزرگ که جا دارد شکرگزار آن باشیم. پلیس خدمتگزار در کشور ما راهبرد «جامعه‌محور» را مبنای عمل خود قرار داده است و در این راه به موفقیت های قابل توجهی دست یافته است.

در این راهبرد، اساسی‌ترین عامل در تولید امنیت، خواست و مشارکت مردم است و پلیس به امنیت مردم بها و اولویتی ویژه می‌دهد. بدین‌منظور نقش مردم در ایجاد و پایداری امنیت یک اصل مهم تلقی شده و همکاری پلیس و مردم برای تامین امنیت جامعه، ‌یک ارتباط باارزش و اثرگذار ارزیابی می‌شود.چرا که نتیجه حسن عملکرد پلیس، جلب اعتماد و مشارکت مردم و دستیابی به‌سطحی بالا  از امنیت فراگیر در کشور است.

فرماندهی انتظامی استان اردبیل نیز در ایجاد امنیت و آرامش و آسایش از جمله نهادهای موفق در سطح کشور است تا جایی که این استان چندین سال پیاپی جزو استان های امن کشور معرفی شده است.

کاهش 10 درصدی جرایم سرقت؛ کاهش تصادفات درون شهری و کاهش 15 درصدی آمار کلاهبرداری و جعل سند در استان از آمارهای معنی داری است که نشان دهنده موفقیت پلیس در کنترل برخی جرایم است. بدون شک امنیت استان با پشتیبانی قو قضائیه از تلاش های نیروی انتظامی و افزایش همکاری مردم با این نیروی خدمتگزار روز به روز مستحکم تر خواهد شد.

منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل