جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

نمد مشگین‌شهر احیا می‌شود - خبر

 

 

نمد مشگین‌شهر احیا می‌شود

مدیرکل‌ میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی استان اردبیل گفت: با حمایت از کارگاه‌های فعال نمدمالی این هنر صنعت در شهرستان مشگین‌شهر حفظ و احیا می‌شود.

نمد مشگین‌شهر احیا می‌شود

نادر فلاحی اظهارداشت: در حال حاضر ۶ واحد نمدمالی در مشگین‌شهر فعال است و اقدام به تولید نمد می‌کنند.

او افزود: کارگاه‌های نمدمالی با استفاده از پشم‌های آماده نسبت به تولید پوشش نمدی آلاچیق‌ها و سایر ملزومات مانند نمدهای مخصوص زیرانداز و روانداز اقدام می‌کنند.

مدیرکل‌ میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل با اشاره به برخی مسائل و مشکلات کارگاه‌های نمدمالی بیان کرد: با هدف حفظ و توسعه این هنرصنعت بومی منطقه تمام تلاش‌ها بر حمایت از این قشر زحمتکش و تلاشگر متمرکز شده است.

فلاحی ادامه داد: در فصل ییلاق و پس از پشم‌چینی گوسفندان توسط عشایر، این پشم‌ها در اختیار کارگاه‌های نمدمالی که در شهرستان مشگین‌شهر فعالیت می‌کنند، قرار داده می‌شود تا برای تهیه نمد مورد استفاده قرار گیرند.

او اظهارداشت: احیا و اصالت دادن به این هنر از رشته‌های صنایع دستی نقش مهمی در اشتغال ، توسعه پایدار روستایی و عشایری ، ایجاد درآمد و به دنبال آن حفظ طبیعت و معرفی فرهنگ منطقه و جلب و جذب گردشگر خواهد شد.

وی بیان کرد: این رشته از صنایع دستی در شمالغرب ایران در شهرستان مشگین‌شهر به شکل صنعتی در کارگاه‌ها فعال است ولی با مستندسازی آن، پرونده ‌این صنعت جهت ثبت در آثار فهرست آثار ملی آماده می‌شود.

وی افزود: کاربرد اصلی نمد در سازه آلاچیق عشایری است و  برگزاری آیین نمدمالی در ییلاق اده‌چمن شهرستان مشگین‌شهر گامی در راستای معرفی این صنعت بود.