جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

نماینده گرمی: ۳۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل سد عمارت نیاز است - خبر

 

 

نماینده گرمی: ۳۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل سد عمارت نیاز است

نماینده مردم شهرستان گرمی در مجلس شورای اسلامی گفت: برای تکمیل و بهره‌برداری از سد در حال احداث عمارت ۳۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

نماینده گرمی: ۳۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل سد عمارت نیاز است

ولی اسماعیلی افزود: احداث سد عمارت در مراحل پایانی قرار دارد و تلاش می‌شود که با تامین اعتبار مورد نیاز، آب این سد به مزارع کشاورزی منطقه منتقل شود.

وی با بیان این که اراضی شهرستان گرمی در حوزه اصلی بهره‌برداری از این سد قرار دارد، تاکید کرد: تا تعیین تکلیف نهایی حقابه اراضی شهرستان گرمی در پایاب سد عمارت، اجازه نخواهم داد که قطره‌ای از آب آن به محلی دیگر تخصیص یابد.

سد عمارت شهرستان گرمی مغان به عنوان بزرگترین سد استان اردبیل با هدف تامین شرب، کشاورزی و حفاظت محیط زیست با مجوز تخصیص ۱۱۸ میلیون متر مکعب آب در ۶۰ کیلومتری غرب شهر گرمی در دست اجراست و با ۹۳ درصد پیشرفت فیزیکی مراحل نهایی ساخت را طی می‌کند.

بنا به اعلام مسوولان استان اردبیل، با تکمیل و بهره‌برداری از این سد، ۱۲ هزار هکتار از زمین‌های دیم شهرستان گرمی مغان زیر پوشش آبیاری قرار می‌گیرد.

۱۵ میلیون متر مکعب از آب این سد که بر روی رودخانه دره‌رود در حال احداث است، برای شرب، ۷۵ میلیون متر مکعب برای کشاورزی و ۲۸ میلیون متر مکعب نیز برای امور زیست محیطی پیش‌بینی شده است.

عملیات اجرایی این سد از زمان تخصیص منابع مالی از صندوق توسعه ملی در سال ۱۳۹۴ سرعت گرفته است.