جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

نمایشگاه هسته‌ای اردبیل در 3 بخش تخصصی برگزار می‌شود - خبر

 

 

نمایشگاه هسته‌ای اردبیل در 3 بخش تخصصی برگزار می‌شود

 

رئیس مرکز امور اجرایی نمایشگاه‌های صنعت هسته‌ای کشور گفت: نمایشگاه بیست و هشتم صنایع هسته‌ای ایران در دانشگاه محقق اردبیلی به شکل جامع، کامل و در سه بخش تخصصی برگزار می‌شود.

 

خبرگزاری فارس: نمایشگاه هسته‌ای اردبیل در 3 بخش تخصصی برگزار می‌شود

 

محمد تقی شجاعی صبح امروز در آستانه برگزاری نمایشگاه صنعت هسته‌ای کشورمان در دانشگاه محقق اردبیلی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ما از سال 87 برگزاری این نمایشگاه‌ها را در دانشگاه‌های مختلف کشور آغاز کردیم تا بتوانیم مردم را که حق شناخت از این صنعت بومی و با دستاوردهای عالی را دارند بهتر و بیشتر با ابعاد این صنعت آشنا شوند.

وی تصریح کرد: بعد از برگزاری نمایشگاه صنایع هسته‌ای کشور در دانشگاه‌های مختلف ما تصمیم گرفتیم تا در دانشگاه محقق اردبیلی نیز به عنوان دانشگاه مادر در این استان این نمایشگاه را از روز شنبه دایر کنیم تا مخاطبان عام و خاص ما از آن بازدید کنند.

رئیس مرکز امور اجرایی نمایشگاه‌های صنعت هسته‌ای کشور اهداف برگزاری این نمایشگاه را با همکاری سازمان انرژی اتمی کشور ایجاد روحیه خودباوری و تقویت غرور ملی در بین آحاد مردم با عرضه جدید‌ترین دستاوردها در صنعت هسته‌ای اعلام کرد.

شجاعی افزود: به دلیل آنکه مسائل هسته‌ای تنها در حوزه تولید برق و برخی نگاه‌های سیاسی گره خورده و مردم بیشتر از این بعد با صنعت هسته‌ای آشنایی دارند ما سعی کردیم در این نمایشگاه‌ها مردم را با کاربردهای مختلف صنعت هسته‌ای و صنایع مرتبط بیشتر آشنا کنیم.

این مسئول تاکید کرد: ما در بیست و هفت دوره‌ای که این نمایشگاه را در دانشگاه‌های مختلف کشور برگزار کردیم در یک حرکت مبارک سعی کردیم تا مردم بیشتر با صنعت هسته‌ای آشنا شوند و در جریان سیکل تولید و عرضه محصولات جدید قرار گیرند.

رئیس مرکز امور اجرایی نمایشگاه‌های صنعت هسته‌ای کشور ادامه داد: نمایشگاه صنعت هسته‌ای استان اردبیل در 21 غرفه و در سه بخش کلی برگزار می‌شود که بخش اول آن شامل نمایش چرخه سوخت هسته‌ای از اکتشاف سنگ اورانیوم تا قلب راکتور‌هاست که چرخه اکتشاف، استخراج، تولید کیک زرد،‌ غنی‌سازی و تولید اورانیوم و مجتمع‌های سوخت در معرض دید عموم قرار گرفته است.

شجاعی گفت: بخش دوم این نمایشگاه شامل نمایشی از آخرین وضعیت نیروگاه بوشهر، ‌دارخوئین،‌ آب سنگین و راکتور تخصصی اراک است که بازدید‌کنندگان می‌توانند در قالب ماکتی از آن بازدید کنند.

وی تصریح کرد: بخش سوم که مهمترین بخش نمایشگاه است مربوط به معرفی دستاوردهای جنبی صنعت هسته‌ای کشورمان است که کاربرد جدی در حوزه پزشکی، تولید رادیو‌دارو، محصولات کشاورزی،‌ تولید پرتوها و نمایش چرخه سوخت هسته‌ای است.

رئیس مرکز امور اجرایی نمایشگاه‌های صنعت هسته‌ای کشور افزود: جامعه هدف نمایشگاه جامعه دانشگاه و دانشگاهیان هر استان است که ما بر اساس زمان‌بندی از ارگان‌های علاقه‌مند، مدارس نمونه دولتی و سازمان‌های مرتبط دعوت می‌کنیم تا در این نمایشگاه حاضر باشند.

شجاعی سیکل بازدید از این نمایشگاه را سیکل توزیع محوری بیان کرد و یادآور شد: در این سیکل دیگر بازدید‌کننده به شکل منسجم از اولین غرفه تا آخرین آن به همت کارشناسان در جریان نمایشگاه و فرایند صنعت هسته‌ای قرار می‌گیرد که اگر بازدید به شکل ناقص انجام شود مخاطب در جریان اکتشاف و استخراج تا مرحله تولید انرژی هسته‌ای قرار نمی‌گیرد.

وی عنوان کرد: در این نمایشگاه 500 قلم از ابزار و امکانات صنعت هسته‌ای در معرض نمایش گذاشته شده و سه ماکت بزرگ از نیروگاه بوشهر در معرض دید قرار گرفته است و در کنار آن دو سانتریفیوژ برش خورده و در حال کار در معرض دید عموم قرار گرفته است.

رئیس مرکز امور اجرایی نمایشگاه‌های صنعت هسته‌ای کشور کاربرد انرژی هسته‌ای را در حوزه پر‌تو‌دهی، تولید مواد کشاورزی و دارویی و درمان سرطان‌ها یادآور شد و گفت:‌ سالانه بیش از یک میلیون و 200 هزار بیمار سرطانی در کشور از این صنعت پیشرفته در درمان استفاده می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، شجاعی در پایان سخنان خود از برپایی دو کارگاه تخصصی و عمومی در جنب این نمایشگاه خبر داد و یادآور شد: یکی از این کارگاه‌ها تخصصی ویژه اساتید و دانشجویان رشته‌های تکمیلی و کارگاه عمومی نیز ویژه دانشجویان برگزار می‌شود تا با دستاوردهای صنعت هسته‌ای بیشتر آشنا شوند.