رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

نمایشگاههای عرضه کالا و تنظیم بازار - خبر

 

 

نمایشگاههای عرضه کالا و تنظیم بازار

درآستانه سال نو که میزان مصرف و تقاضا به اوج خود می رسد، برپایی نمایشگاههای بهاره عرضه مستقیم کالا برای ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا ضروری است.

زمستان 93 کم کم به روزهای آخر خودش نزدیک می شود و به رغم سردی هوا بازار خریدهای نوروزی رفته رفته داغ تر می شود. از این رو مسئولان برای تنظیم بازار و کنترل قیمت ها نمایشگاههای عرضه مستقیم کالا را در شهرستانهای مختلف استان دایر کرده اند.

به گفته اسمعیلی معاون بازرگانی داخلی سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان اردبیل این نمایشگاه ها با بیش از 500 غرفه در مناطق مختلف استان دایر شده اند و تا 25 اسفند ماه به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

در روزهای منتهی به عید که تقاضای مردم برای خرید کالاهای مختلف از جمله پوشاک و مواد غذایی افزایش می یابد، عرضه مستقیم کالاها با قیمت مصوب و تخفیف دار دولتی کمک زیادی به کنترل قیمت ها در بازار می کند و تا حدود زیادی فرصت بهره برداری سودجویان از شرایط پیش آمده به خاطر افزایش تقاضا را می گیرد.

با توجه به اینکه تنوع محصولات ارایه شده در این نمایشگاهها مناسب است و اجناس مختلفی شامل آجیل وخشکبار، شیرینی و شکلات، فرآورده های پروتئینی، مواد غذایی، پوشاک و کیف و کفش به قیمت دولتی و با تخفیف 15 درصدی عرضه می شود، در نتیجه خریداران می توانند اجناس ضروری خود را از این نمایشگاهها تهیه کنند و نیازی به خرید گرانتر همان کالاها از برخی افراد سودجو ندارند.

از سوی دیگر حدود 80 هزار بازرس رسمی و افتخاری از طرف اداره کل صنعت معدن تجارت ، اداره کل تعزیرات حکومتی و اتحادیه های اصناف استان کار نظارت بر بازارها را بر عهده گرفته اند تا مانع از افزایش بی ضابطه قیمت ها در بازار شوند.

در عین حال با توجه به اینکه در برگزاری نمایشگاههای عرضه مستقیم کالا کمیته نرخ گذاری متشکل از کارشناسان سازمان صنعت، معدن و تجارت ، اتحادیه اصناف و تعزیرات حکومتی زمینه نظارت مستقیم بر عرضه کالاها در نمایشگاههای بهاره را فراهم می کنند در نتیجه احتمال هرگونه گرانفروشی در این نمایشگاهها به حداقل می رسد .

همچنین مسئولان ضمن نظارت مستقیم به فعالیت غرفه داران مستقر در نمایشگاههای عرضه کالا ، آماده رسیدگی به هر نوع شکایت بصورت حضوری و یا از طریق تلفن های 124 و 33247060 هستند و همه این عوامل دست به دست هم می دهد تا به کنترل قیمت ها در روزهای منتهی به عید کمک کنند.

در این بین جا دارد خانواده ها هم دقت کنند که ضمن الویت دادن به خرید محصولات ایرانی برای حمایت از تولید کنندگان و کارگران ایرانی، به دام اسراف و مصرف گرایی نیفتند زیرا عادت به خرید بیش از نیاز خانوار آفتی است که به آینده خانواده ها ضربه می زند.