جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

نماز جمعه یک جریان فرهنگی و تربیتی است - خبر

 

 

نماز جمعه یک جریان فرهنگی و تربیتی است

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل گفت: نماز جمعه یک جریان فرهنگی و تربیتی است؛ نماز جمعه باید مکتب تربیتی بوده و بصیرت دهنده باشد، اگر این دو در جامعه نباشند اثر منفی بر نسل‌های آینده خواهد داشت.

نماز جمعه یک جریان فرهنگی و تربیتی است
آیت الله سید حسن عاملی اظهار کرد: خداوند متعال بنا به حکمت و درایت خود نماز جمعه را بنا بر دو اصل مایه عزت مسلمانان قرار داده است.
 
وی افزود: اولا که نماز جمعه مکتب تربیتی بوده و دیگری اینکه بصیرت دهنده باشد، اگر این دو در جامعه نباشند اثر منفی بر نسل‌های آینده خواهد داشت.
 
امام جمعه اردبیل بیان کرد: برخی‌ها هستند که به ظاهر رشد کرده‌اند اما هنوز کودک هستند. از نظر بلوغ فکری باید نسلی تربیت شود که دارای قلبی بزرگ، افکاری بزرگ، آرزوهایی بزرگ و  اعمالی بزرگ باشند.
 
وی تصریح کرد: چرا تقوا رکن خطبه اول و دوم نماز جمعه است؟ تقوا این‌ است که در انسان کفّ نفس باشد، اگر در انسان کفّ نفس وجود نداشته باشد آیا پلیس و قوه قضائیه می‌تواند از وقوع جرم جلوگیری کند؟
 
نماینده ولی فقیه در استان اردبیل تاکید کرد: نماز جمعه یک جریان فرهنگی و تربیتی است که سابقاً نیز عالمان صاحب نَفَسی چون شهید دستغیب، شهید مدنی، شهید اشرفی اصفهانی، شهید طباطبایی تبریزی و شهید صدوقی یزدی و انسان‌هایی بزرگ از این دست اقامه می‌کردند؛ نَفَس چنین انسان‌هایی اساس پایه ریزی نسل سالم بوده و حقیقتاً ثروت بزرگی است.
 
عاملی با اشاره به اینکه ثروت اصلی هر جامعه‌ای نیروی انسانی آن است افزود: کشوری هر اندازه از نظر منابع نفتی و ذخایر طبیعی دیگر غنی باشد اگر مدیریت و منابع انسانی درستی نداشته باشد همه اینها از بین خواهد رفت و به مجاری مناسب هدایت نخواهد شد.
 
وی ادامه داد: امام رضا (ع) می‌فرمایند:«امام جمعه باید خبر آفاق را به جماعت بگوید» یعنی اینکه مسائل روز و مهم جهان و منطقه را جهت آگاهی بخشی به مردم تبیین و تفسیر کرده و جایگاه خودمان را در این سیر تحولات به روشنی نشان دهد.
 
نماینده مردم استان اردبیل در مجلس خبرگان رهبری نقش تربیتی و بصیرتی نماز جمعه را مهم و تاثیرگذار دانسته و به برگزاری پرشور بیش از ۹۰۰ نماز جمعه در کشور اشاره کرد و افزود: بنا به فرموده مقام معظم رهبری نماز جمعه قلب فرهنگی شهر است.
 
نماینده ولی فقیه در استان در پاسخ به این سوال که امام جمعه موفق چه کسی است؟ بیان داشت: امام جمعه موفق اول باید خودش عالم عامل باشد.«کَبُرَ مَقْتاً عِنْدَ اللَّهِ أَنْ تَقُولُوا ما لا تَفْعَلُونَ» (نزد خدا بسیار مورد غضب است که چیزی را بگوئید که عمل نمی‌کنید.)
 
وی ادامه داد: امام جمعه با عمل خود جامعه را هدایت می‌کند؛ یعنی تقوای خوب و اخلاق خوب داشته باشد، رفتار اجتماعی مناسبی داشته باشد، سلوک اجتماعی مناسبی داشته باشد و مهارت برخورد با افراد را بداند.
 
عاملی تصریح کرد: دومی سواد مناسبی داشته باشد؛ در استفاده از آیه و روایات و حدیث دانش کافی داشته باشد و سومی خطیب خوبی باشد.