رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

نقش مردم اردبیل در پیروزی انقلاب اسلامی - خبر

 

 

نقش مردم اردبیل در پیروزی انقلاب اسلامی

مردم استان اردبیل نیز همگام با دیگر هموطنان خود ، نقش تاریخی خود را در پیروزی انقلاب اسلامی در سال 57 ایفاء کردند. نگاه روز امروز به یادآوری این موضوع پرداخته است.

انقلاب اسلامی ایران ، انقلابی منحصر به فرد در جهان است . اسلامی بودن این انقلاب با رهبری مرجعی مبارز و شجاع همچون امام خمینی (ره) و حضور خروشان مردم در طول مبارزات مسالمت آمیز ، انقلاب اسلامی ایران را از انقلابهای دیگر دنیا متمایز می کند.

پیروزی انقلاب اسلامی ، بدون شک معجزه ای الهی بود که به خاطر جنبه دینی و معنوی خود چشم امید مستضعفان جهان را به خود خیره ساخت و فصلی نو را در تاریخ معاصر رقم زد.

اگر چه قلب تپنده انقلاب اسلامی ایران در حوزه علمیه قم می تپید اما تاثیرات هدایتگرآن در مساجد اقصی نقاط کشور و از جمله آذربایجان و اردبیل خود را نشان می داد.

در سال 57 مردم شهرستانهای اردبیل ، مشگین شهر ، خلخال و منطقه مغان نیز همگام با دیگر هموطنان خود به نقش آفرینی پرداختند و مبارزه بر علیه رژیم طاغوت را تشدید و در این راه دهها شهید را تقدیم نهال نوپای انقلاب اسلامی کردند.

اوج مبارزات سال 57 مردم منطقه در قیامهای 9 دی اردبیل، 18 دی روستای نیارق ، قیام 30 دی مردم مشگین شهر و تظاهرات 7 بهمن خلخال تجلی یافت و در روزهای 22 و 23 بهمن ماه با تسخیر پایگاههای باقیمانده رژیم پهلوی در شهرهای مختلف به نتیجه رسید.

اکنون که 36 سال از زمان پیروزی انقلاب اسلامی و خاطرات تلخ و شیرین آن زمان می گذرد ، جا دارد که نویسندگان استان و دستگاههای فرهنگی با اهتمام بیشتری به جمع آوری آثار و اسناد انقلاب اسلامی در اردبیل همت کنند.

در این رابطه تا کنون چندین کتاب از جمله کتاب ارزشمند تاریخ انقلاب اسلامی در اردبیل/ به همت حوزه هنری به چاپ رسیده است و جا دارد تا دیر نشده خاطرات شفاهی مبارزان منطقه در دوران انقلاب اسلامی برای آگاهی نسلهای آینده ثبت و منتشر شود.

در عین حال نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران در سه دهه گذشته خدمات بی شماری در کشور و استان اردبیل انجام داده است. این خدمات با استان شدن اردبیل شتاب گرفت واکنون با تصویب تشکیل منطقه آزاد تجاری – صنعتی مستقل در استان اردبیل ، روند تحول استان وارد مرحله جدیدی شده است.

جا دارد مسئولان با انتشار عملکرد مقایسه ای خدمات انجام گرفته در استان طی قبل وبعد انقلاب ، بخش کوچکی از خدمات بی شمار و تحولات عظیم زیربنایی در استان را به اطلاع مردم برسانند.