رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

نقش راهبردی مساجد در جامعه اسلامی - خبر

 

 

نقش راهبردی مساجد در جامعه اسلامی

21 آگوست برابر با 30 مرداد سالروز به آتش کشیده شدن مسجدالاقصی نخستین قبله گاه مسلمانان، از سوي سازمان كنفرانس اسلامي به عنوان روز جهاني مساجد نام گذاري شده است. نگاه روز امروز مروری دارد بر نقش و اهمیت مساجد در جامعه اسلامی.

 

    نقش راهبردی مساجد در جامعه اسلامی     نقش راهبردی مساجد در جامعه اسلامی  نقش راهبردی مساجد در جامعه اسلامی  نقش راهبردی مساجد در جامعه اسلامی   

 

مسجد در جامعه اسلامی جایگاه بی بدیلی دارد. مساجد علاوه بر آنکه محل عبادت هستند ، از نقش اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی ویژه ای برخوردارند. در اهمیت جایگاه مساجد همان بس که رسول گرامی اسلام (ص) شخصا با کمک یاران خود اولین مسجد را بنا نهاد.

از آنجا که در جامعه اسلامی ، مساجد بار هدایت فکرى و تربیتى نیروهاى جامعه را بر دوش دارند تلاش برای پویایی هر چه بیشتر مساجد بايد مورد توجه مردم و متوليان امرقرار گيرد تا شاهد حل مشکلات فرهنگی جامعه باشیم.

امروزه دو رکن رسانه و مساجد نیروهای خط مقدم جبهه ی مبارزه با شبیخون فرهنگی دشمن به شمار می روند . نقش مساجد در بسیج نیروهای اجتماعی جامعه در پیروزی انقلاب اسلامی و حمایت از جبهه های نبرد در دوران جنگ تحمیلی نقشی کلیدی و محوری بود که در عصر مقابله با جنگ نرم دشمنان نیز می تواند ادامه داشته باشد.

در استان اردبيل بيش از 2 هزار و 214 مسجد شناسایی شده است که اگر چه در حدود 400 باب از این مساجد کانونهای فرهنگی و هنری راه انداری شده است اما انتظار می رود که در مساجد استان شاهد فعالیت بیشتری برای جذب نیروهای جوان و نوجوانان و ارایه خدمات فرهنگی وآموزشی به آنان باشیم.

اگر چه اقداماتی مانند زيبا سازي مساجد و توجه به معماري آن ها، تلاش براي سازماندهي مراكز فرهنگي در مساجد و برگزاري برنامه هاي آموزشي، تجهيز مساجد به لوازم پيشرفته ارتباط جمعي و برگزاري مسابقات مختلف و وجود مشاوران مذهبي در مساجد مهم هستند اما در عین حال به کارگیری خادمان خوش اخلاق و فعالیت هیات امنای با روابط عمومی بالا در مساجد نقش مهم تری در جذب جوانان و آحاد مختلف مردم به مساجد دارد و این نکات ظریف اما مهم نباید از نگاه مسئولان امر دور بماند.

منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل