حمایت از کالای ایرانی | سه‌شنبه، ۶ فروردین ۱۳۹۸

نجات بخشی قلعه «آلاجوق» به دلیل احداث سد «عمارت» ضروری است - خبر

 

 

نجات بخشی قلعه «آلاجوق» به دلیل احداث سد «عمارت» ضروری است

رئیس پژوهشکده باستان شناسی کشور گفت: نجات بخشی و ممانعت از تخریب قلعه آلاجوق واقع در شهرستان گرمی به دلیل احداث سد عمارت ضروری است.

نجات بخشی قلعه «آلاجوق» به دلیل احداث سد «عمارت» ضروری است

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، بهروز عمرانی، رئیس پژوهشکده باستان شناسی کشور در بازدید از عملیات نجات بخشی قلعه آلاجوق در گرمی تصریح کرد: متاسفانه امر توسعه چندان به مسائل فرهنگی و آثار تاریخی توجه نداشته است.

وی افزود: به رغم مکاتبات به دلیل احداث سد عمارت، یکی از آثار شاخص تاریخی در معرض تخریب بوده که عملیات کاوش و نجات بخشی آن به همت اداره کل میراث فرهنگی استان اردبیل  آغاز شده و پیشرفت مطلوبی دارد.

رئیس پژوهشکده باستان شناسی کشور متذکر شد: قلعه آلاجوق از آثار مربوط به دوره ی میانی اسلامی و قرون چهارم و هفتم بوده و آثاری از معماری حفر شده مربوط به این دوره در صخره قابل مشاهده است.

عمرانی ادامه داد: معماری صخره ای به دلیل امنیت و نگه داری از منابع آبی مورد توجه بوده و کاوش ها در این منطقه نیازمند تمدید دوره است.

وی تاکید کرد: این مجموعه در طراز شمالی استان اردبیل واقع شده و در منابع و متون تاریخی از اهمیت ویژه برخوردار است؛ بطوریکه ما شاهد تغییر مسیر تجارت و جریان های فرهنگی در این برهه تاریخی هستیم که مطالعات به رفع ابهامات منجر خواهد شد.

رئیس پژوهشکده باستان شناسی کشور ابراز امیدواری کرد: با رعایت ماده 100 برنامه ششم و پیوست میراث فرهنگی، اعتبارات لازم جهت تداوم کاوش ها اختصاص یابد.