سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

نبود شغل مناسب عامل اصلی مهاجرت روستاییان به شهرها - خبر

 

 

نبود شغل مناسب عامل اصلی مهاجرت روستاییان به شهرها

نبود شغل مناسب و درآمد ناچیز عامل اصلی بسیاری از مشکلات از جمله مهاجرت روستاییان به شهرهاست که موجب بروز پدیده هایی مانند حاشیه نشینی شده است.

نبود شغل مناسب عامل اصلی مهاجرت روستاییان به شهرها

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سید ابوالفضل رضوی معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهوری در همایش ارتقای تولید و توسعه اشتغال پایدار در مناطق روستایی گفت: در تاریخ ایران هیچ دولتی مانند دولت یازدهم برای کمک به توسعه روستاها در راستای اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی ابلاغی مقام معظم رهبری چنین عزتمندانه گام برنداشت.

وی افزود: دولت تدبیر و امید در زمینه توسعه روستاها خدماتی مانند ارائه تسهیلات کم بهره برای ایجاد اشتغال و عمران در سه سال گذشته ارائه کرده که در تاریخ ایران کم نظیر است.

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهوری بیان کرد: بسیاری از روستاها از خدمات زیرساختی برخوردار بوده اما همچنان مهاجر فرست بودند که تحصیلات فرزندان روستاییان یکی از عوامل نیافتن شغل مناسب و تبعیض شناسایی شد و مورد توجه قرار گرفت.

 
رضوی افزود: در کنار این اقدام با توجه به لزوم حمایت از راه اندازی کسب و کارهای کوچک و متوسط در روستاها ، دولت تدبیر و امید پرداخت تسهیلات اشتغالزا را در قالب های مختلف در دستور کار قرار داد.
 
وی به پرداخت تسهیلات با کارمزد 10 درصد برای پروژه های خود اشتغالی اشاره و تشریح کرد: این تسهیلات با دستور دکتر روحانی و پیگیری معاون اول رییس جمهوری و همکاری بنیاد مستضعفان تسهیلات با سود هفت تا 9 درصد در سال جاری پرداخت می شود.

 

معاون توسعه روستایی و مناطق محروم رییس جمهوری گفت: مشکلی در زمینه پرداخت تسهیلات به شرکت های حقیقی برای ایجاد اشتغال پایدار روستایی وجود ندارد و پرداخت با سود سه درصد انجام و کارت یارانه نقدی خانوار به عنوان تضمین تسهیلات در نظر گرفته می شود.

رضوی افزود: همچنین بر اساس تفاهم نامه معاونت توسعه روستایی ، بنیاد علوی ، بنیاد مستضعفان و بانک سینا طرح های اشتغالزایی مناطق روستایی از تخفیف 15 درصدی برخوردار می شوند.

وی سقف این تسهیلات برای هر استان را 200 میلیارد ریال عنوان کرد و افزود5 درصد بنیاد علوی ، 5 درصد استانداری و 5 درصد دیگر را معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری به عهده می گیرد، همچنین طرح های واقع در مناطق شهری نیز می توانند از تخفیف 10 درصدی برخوردار شوند که پنج درصد بنیاد علوی و پنج درصد را استانداری ها باید متقبل شوند.

رضوی با بیان اینکه طرح های خود اشتغالی منجر به درآمد پایدار نیز تا 200 میلیون ریال می توانند از تسهیلات بهره مند شوند ، گفت: بر اساس تفاهم نامه معاونت توسعه روستایی و سپاه پاسداران یک هزار روستای مناطق مرزی از تسهیلات می توانند استفاده کنند که در این راستا شرکت ها تشکیل شده است.

وی ادامه داد: 15 هزار میلیارد ریال برای آب آشامیدنی روستاها از محل صندوق توسعه ملی سال گذشته اختصاص یافت و دولت در این زمینه به تعهد خود عمل کرد؛ 5 هزار میلیارد ریال نیز برای اجرای پروژه های روستاهای محروم از صندوق توسعه ملی اختصاص می یابد.