سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | چهارشنبه، ۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

نباید بی‌توجهی‌ها به افزایش معلولیت‌ها در اردبیل منجر شود - خبر

 

 

نباید بی‌توجهی‌ها به افزایش معلولیت‌ها در اردبیل منجر شود

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل گفت: هیچ معقول و منطقی نیست که قصور و کوتاهی زوج‌های جوان بستری را فراهم کنند تا افزایش جمعیت معلولان را شاهد باشیم.

نباید بی‌توجهی‌ها به افزایش معلولیت‌ها در اردبیل منجر شود

بهزاد ستاری عصر امروز در نشست با مشاوران طرح‌های پیشگیری از معلولیت‌ها در اردبیل اظهار کرد: ما وظیفه داریم تا با مداخله به موقع در حوزه‌های مختلف اجازه ندهیم تا کودکان معصوم معلولی به دنیا آمده و خانواده‌ها نیز دچار مشکلاتی شوند.

وی تصریح کرد: در همین راستا با مداخله به موقع در کاهش ناهنجاری‌ها و آسیب‌ها سعی و تلاشمان بر این است تا از تولد فرزندان معلول جلوگیری شده و امکان توسعه همه‌جانبه مشاوره‌های ژنتیک قبل از ازدواج و بارداری مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل بهزیستی استان گفت: ما با رایگان اعلام کردن این مداخله‌ها و مشاوره‌ها تلاشمان بر این است تا جلوی تولد فرزندان معلول و فاقد توانمندی جسمی و حرکتی گرفته شود و در کنار آن بتوانیم زمینه‌ای را فراهم آوریم تا خود زوجین علاقمند به فرزند آوری سالم‌تر و به دور از خطرات احتمالی‌تر باشند.

ستاری به ارائه خدمات بهزیستی برای 17 هزار و 500 معلول اشاره کرد و افزود: ما باید به سمتی حرکت کنیم تا تولد نوزادان معلول با اقدامات پیشگیرانه به حداقل رسیده و امکان حل بسیاری از مشکلات و معضلات برطرف شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد: ما در یک زمینه‌سازی مناسب از خانواده‌ها می‌خواهیم تا برای بهره‌مندی از مشاوره‌های رایگان ژنتیکی به مرکز فیاض‌بخش در اردبیل واقع در میدان سرچشمه مراجعه کنند و از خدمات این مجموعه بهره‌مند شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس،ستاری رویکرد اصلی سازمان بهزیستی را رویکرد آگاه‌سازی و اقدامات پیشگیرانه در رفع آسیب‌ها و دغدغه‌های احتمالی توصیف کرد و ادامه داد: تلاشمان بر این است تا بتوانیم با چنین اقدامات و رویکردهایی اهداف اصلی‌ خودمان را در بخش‌های مختلف حمایت از جامعه هدف عینیت ببخشیم.