جهش تولید | دوشنبه، ۲۹ دی ۱۳۹۹

میزان خرید تضمینی گندم در خلخال و کوثر افزایش یافت - خبر

 

 

میزان خرید تضمینی گندم در خلخال و کوثر افزایش یافت

رییس اداره تعاون روستایی خلخال گفت: میزان خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان خلخال و کوثر امسال ۲ برابر بیشتر از سال گذشته بوده است.

میزان خرید تضمینی گندم در خلخال و کوثر افزایش یافت

احمد عزیزی افزود: امسال چهار هزار و ۷۳ تن گندم مازاد برنیاز کشاورزان در خلخال و کوثر خریداری و به سیلوها و انبارها انتقال یافت.

وی اظهارداشت: از این میزان ۲ هزار و ۶۲۶ کیلوگرم گندم در ۴ مرکز خرید تعاونی روستایی خلخال و ۲ مرکز خرید روستای پروچ از توابع بخش مرکزی خلخال و هشجین مرکز بخش خورش‌رستم این شهرستان خریداری شد که ۲.۵ برابر افزایش یافته است.

او اضافه کرد: یک هزار و ۴۰۷ تن گندم مازاد بر نیاز کشاورزان شهرستان کوثر نیز در ۲ مرکز خرید اتحادیه تعاونی کوثر و نیز مرکز خرید سنگ‌آباد این شهرستان خریداری شده در مقایسه با میزان سال گذشته تفاوتی نکرده است.

عزیزی با بیان اینکه از عوامل افزایش سطح خرید مازاد بر نیاز کشاورزان خلخال درسال جاری افزایش قیمت گندم است، گفت: امسال افزایش قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان به ۲۵ هزار ریال به ازای هر کیلوگرم گندم زمینه استقبال کشاورزان از فروش تولید به دولت را فراهم کرد.

در سال زراعی جاری بیش از ۹ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان  خلخال به کشت گندم آبی و دیم اختصاص یافته بود و با توجه به متوسط عملکرد هزار و ۵۰۰ کیلوگرمی گندم آبی و ۹۰۰ کیلوگرمی گندم دیم در هر هکتار  بیش از ۱۰ هزار تن گندم از مزارع زیر کشت این محصول برداشت شد.