جهش تولید | چهارشنبه، ۱ بهمن ۱۳۹۹

میزان خرید تضمینی گندم در خلخال افزایش یافت - خبر

 

 

میزان خرید تضمینی گندم در خلخال افزایش یافت

مدیر جهاد کشاورزی خلخال گفت :میزان خرید تضمینی گندم مازاد بر نیاز کشاورزان این شهرستان در سال جاری نسبت به سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش یافت.

میزان خرید تضمینی گندم در خلخال افزایش یافت

بهبود علیزاده افزود: از زمان خرید تضمینی گندم از کشاورزان و گندم‌کاران این شهرستان تاکنون ۲ هزار و ۶۲۵ تن گندم در مراکز خرید پروچ و هشجین خریداری شده و با توجه به شرایط جغرافیایی شهرستان و درخواست تمدید مهلت زمان خرید گندم این کار ادامه دارد.

او اظهارداشت: امسال افزایش قیمت خرید تضمینی گندم از کشاورزان به ۲۵ هزار ریال به ازای هر کیلوگرم گندم زمینه استقبال کشاورزان از فروش تولید به دولت را فراهم کرد.

علیزاده  گفت: در سال زراعی جاری بیش از ۹ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به کشت گندم آبی و دیم اختصاص یافته بود و با توجه به متوسط عملکرد هزار و ۵۰۰ کیلوگرمی گندم آبی و ۹۰۰ کیلوگرمی گندم دیم در هر هکتار برداشت بیش از ۱۰ هزار تن گندم از مزارع زیر کشت این محصول پیش‌بینی شده است.

وی افزود: ۱۸ دستگاه کمباین برای برداشت مکانیزه گندم با کسب مجوز از سازمان نظام مهندسی کشاورزی استان اردبیل در برداشت گندم کشاورزان خلخال در سال جاری فعالیت کردند.

او همچنین با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴۰ تا ۵۰ درصد از کشت محصولات زراعی در خلخال با استفاده از ادوات کشاورزی مکانیزه صورت می‌گیرد، بر لزوم مکانیزاسیون کشاورزی برای افزایش بهره‌وری تولید در بخش کشاورزی تاکید کرد و افزود: در کنار توجه زارعان به استفاده از روش‌های جدید کشت و برداشت محصول، بیمه محصولات کشاورزی نیز ضروری است.

احمد عزیزی ، رییس اداره تعاون روستایی خلخال نیز با بیان اینکه خرید تضمینی گندم از کشاورزان این شهرستان از ششم تیرماه آغاز شده ، گفت: برای تسریع در خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان ۲ مرکز خرید گندم در روستای پروچ از توابع بخش مرکزی و هشجین مرکز بخش خورش‌رستم خلخال تجهیز شده است.