جهش تولید | جمعه، ۲۲ فروردین ۱۳۹۹

میزان تولید محصولات کشاورزی به ۱۲۸ میلیون تن رسید - خبر

 

 

میزان تولید محصولات کشاورزی به ۱۲۸ میلیون تن رسید

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی گفت: قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی میزان تولید کل محصولات کشاورزی فقط ۳۶ میلیون تن بود در حالی که این میزان در حال حاضر بیش از ۱۲۸ میلیون تن است.

میزان تولید محصولات کشاورزی به ۱۲۸ میلیون تن رسید
محمد علی طهماسبی معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی گفت: قبل از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی میزان تولید کل محصولات کشاورزی فقط 36 میلیون تن بود در حالی که این میزان در حال حاضر بیش از 128 میلیون تن است.
 
وی افزود: در حال حاضر فقط در بخش کشاورزی قبل از انقلاب  3 میلیون و 400 هزار تن انواع محصولات سردرختی تولید در حالی که این میزان در حال  حاضر بیش از 23 میلیون تن و در زمینه تولید شیر نیز سال گذشته بیش از 10.5 میلیون تن شیر تولید و روانه بازار مصرف شد.
 
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی بیان کرد: یکی از مهمترین فاکتورهایی که در توسعه واحدهای گلخانه‌ای بسیار حائز اهمیت است آب مورد نیاز برای واحدهای گلخانه‌ای است باید مدلی از آبیاری در واحدهای گلخانه‌ای مورد استفاده قرار گیرد که با آبچرخانی بتوانیم به میزان بیش از 50 درصد مصرف آب صرفه جویی کنیم به عبارت دیگر با رعایت اصل بهره وری بتوانیم 50 درصد آب را بازیافت نائیم تا حداکثر راندمان را باحداقل آب مصرفی داشته باشیم.
 
طهماسبی با نگاه تخصصی به اصل استفاده بهینه از مصرف آب در واحدهای گلخانه‌ای افزود: در سیستم آب‌چرخانی فقط تعرق در گیاه وجود دارد در واحدهای گلخانه‌ای مقوله‌ای به‌نام تبخیر اصلا وجود خارجی ندارد به همین دلیل هم هست که در این واحدها همه چیز از جمله آب تحت کنترل است و اساسا می‌توان گفت که هدف از احداث واحدهای گلخانه‌ای صرفه‌جویی در آب مصرفی است.
 
وی بیان کرد: میزان تولید محصولات گلخانه‌ای 10 برابر فضای باز است  کشاورزی در گلخانه‌ها نسبت به کشاورزی در فضای آزاد و در زمین‌های کشاورزی دارای دردسر و مشکلات کمتری است به علاوه بازده زمانی برای به ثمر نشستن و برداشت محصولات نیز نسبت به کشاورزی سنتی، کوتاه‌تر است.
 
به گزارش خبرگزاری تسنیم، معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی بیان کرد: با در نظر گرفتن این موارد می‌توان به این نتیجه رسید که کشاورزی گلخانه‌ای می‌تواند سودآوری بیشتری داشته باشد و سود گلخانه گاهی ده‌ها برابر از کشاورزی معمولی است و برای تولید و پرورش تجاری گیاهان و میوه‌جات با کیفیت بالا و در تمام طول سال باید شرایط محیطی مطلوب به همراه کنترل عوامل خسارت‌زا نظیر باد، طوفان‌های ویرانگر، سرما و یخبندان در نظر گرفت که با رعایت و مدیریت آن ها می‌توان به محصول مرغوب و به تبع آن سودآوری مد نظر رسید.