جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۱ آذر ۱۳۹۹

میزان تولید انواع محصولات زراعی و باغی اردبیل از مرز ۴.۵ میلیون تن گذشت - خبر

 

 

میزان تولید انواع محصولات زراعی و باغی اردبیل از مرز ۴.۵ میلیون تن گذشت

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل گفت: میزان تولید انواع محصولات زراعی و باغی در استان بالغ بر ۴ و نیم میلیون تن است و این استان در تولید ۱۲ محصول مهم کشاورزی رتبه نخست تا هشت کشوری را به خود اختصاص داده است.

میزان تولید انواع محصولات زراعی و باغی اردبیل از مرز ۴.۵ میلیون تن گذشت
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، خلیل نیکشاد گفت: استان اردبیل از قابلیت ها و توانمندیهای زیادی در سطح ملی برخوردار است به گونه ای که 32 نوع انواع  محصولات کشاورزی در استان کشت و زرع می‌شود و به دلیل دارا بودن سه دشت حاصلخیز اردبیل و مشگین‌شهر و مغان از قابلیت‌های منحصر بفردی در تولید انواع محصولات کشاورزی برخوردار است.
 
وی افزود: میزان تولید انواع محصولات زراعی و باغی در استان بالغ بر 4 و نیم میلیون تن است و این استان در تولید 12 محصول مهم کشاورزی رتبه نخست تا هشت کشوری را به خود اختصاص داده است و در تولید سیب زمینی پائیزه رتبه اول کشوری را داریم و به همین دلیل است که استان اردبیل ظرفیت بالقوه ای در تولید و ایجاد اشتغال و کارآفرینی و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی دارد. 
 
نیکشاد با استناد به دلایل علمی و تخصصی افزود: استان اردبیل ویترین تولید بذر در سطح کشور است و بذور تولیدی در این استان از لحاظ پاکی و خلوص و عدم آلودگی به آفات و امراض در سطح کشور نمونه است به این دلیل که در سطح 12 هزار هکتاری زمین های زراعی  دشت اردبیل که حدود یک هزار و 500 متر از سطح دریا ارتفاع دارد به طور متوسط در طول شش ماه از سال سرعت بادهایی که می وزد 7 الی 10 کیلومتر در ساعت است.
 
وی بیان کرد: صد درصد بذر سورگوم کشور در استان اردبیل تولید می شود و صد درصد نیاز به بذر چغندر داخل کشور در استان اردبیل تامین شده و  80 درصد نیاز ذرت بذری کشور نیز  در این استان بر آورد می‌شود.