جهش تولید | پنج‌شنبه، ۲۱ فروردین ۱۳۹۹

میراث فرهنگی اردبیل رتبه اول کشور را کسب کرد - خبر

 

 

میراث فرهنگی اردبیل رتبه اول کشور را کسب کرد

معاون صنایع دستی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: میراث فرهنگی استان اردبیل با ثبت ملی ورنی مغان، جاجیم خلخال و گلیم نمین، رتبه اول را در سطح کشور کسب کرد.

میراث فرهنگی اردبیل رتبه اول کشور را کسب کرد

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، علیرضا دباغ‌عبداللهی معاون صنایع دستی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: ثبت نشان ملی جغرافیایی روند بسیار دشواری دارد که خوشبختانه از 10 پرونده ارائه‌شده در سطح کشور سه پرونده از استان اردبیل به‌عنوان نشان ملی ثبت شدند.

وی گفت: اقدامات لازم برای ثبت ملی چرم اردبیل، ملیله اردبیل، معرق نمین و مرصع سنگ و معرق سنگ خلخال در سال آینده صورت گرفته است که امیدواریم با انجام آن اهرم اقتصادی صنایع دستی را در استان توسعه دهیم.

معاون صنایع دستی استان اردبیل تصریح کرد: پرونده شهر جهانی گلیم در عنبران نیز در حال تکمیل شدن است که با توجه به ظرفیت بالای این شهر در این زمینه امیدواریم باعث رشد و توسعه اقتصادی این شهر گردد.

عبداللهی افزود: استان اردبیل در سال 95 به‌عنوان متولی استاندارد نویسی برای آموزش ورنی بافی و جاجیم بافی در سطح کشور انتخاب شد که در حال تهیه و تکمیل این پروژه ملی هستیم.

وی با تاکید بر اینکه امسال از 300 کارگاه صنایع دستی بازرسی صورت‌گرفته تشریح کرد: این بازرسی‌ها برای صدور گواهی کیفی برای این مجموعه‌ها بود که در آینده لطمه‌ای به کیفیت آنها وارد نشود.

وی گفت: امسال 21 میلیارد ریال تسهیلات بانکی برای485 نفر با سود 4 درصد به منظور حمایت از تولیدات صنایع دستی پرداخت گردیده است.