سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۲۷ فروردین ۱۴۰۰

میانگین ابتلا به سرطان در اردبیل بالاتر از کشور است - خبر

 

 

میانگین ابتلا به سرطان در اردبیل بالاتر از کشور است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل گفت: میانگین ابتلا به سرطان معده و مری در استان اردبیل بالاتر از میانگین کشوری است که به دنبال انجام مطالعات و تحقیقات قوی در پیشگیری‌های اولیه در این زمینه هستیم.

میانگین ابتلا به سرطان در اردبیل بالاتر از کشور است

 فرهاد پورفرضی عصر امروز در نشست اعضای هیئت علمی و فعالان مراکز علمی و دانشگاهی علوم پزشکی اردبیل با معاون علمی و فناوری رئیس جمهور اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی از سال 72 با جذب 270 دانشجو فعالیت خود را آغاز کرده و در حال حاضر در قالب 10 دانشکده رشته‌های مختلف پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، بهداشت و پرستاری با همکاری 177 عضو هیئت علمی و سه هزار و 153 دانشجو در 41 رشته محل و رشته‌های مرتبط فعالیت می‌کند.

وی یادآور شد: ما از لحاظ تقویت رشته‌های تخصصی و توانمندی‌هایی که در این حوزه داریم و همچنین تولید مقالات کیفی در جایگاه‌ ممتازی قرار گرفته و توانسته‌ایم بخشی از اهداف علمی و تحقیقاتی خودمان را جامه عمل بپوشانیم.

پورفرضی به مشکل جدی افزایش مبتلایان به سرطان معده و مری در استان اشاره کرد و گفت: این میانگین در مردان 51 درصد و در زنان حدود 15.4 در هزار نفر است به طوری که از متوسط کشوری آمار مبتلایان ما بالا است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان اردبیل تصریح کرد: ما با همکاری مسئولان وزارت بهداشت و درمان در یک مطالعات آینده‌نگر و جامع سعی می‌کنیم تا کار مداخله را در پیشگیری و درمان زودهنگام به انجام برسانیم که برای آغاز کار به 15 میلیارد تومان اعتبار نیاز است که امیدواریم معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در عملیاتی شدن این طرح و ثمربخشی مطالعاتی یاریگر ما باشند.

پورفرضی ضرورت راه‌اندازی مرکز تحقیقات، آموزش و پژوهش به همراه تقویت طرح مداخله در بهبود و درمان بیماری‌های سرطان گوارشی نظیر معده و مری را یادآور شد و ادامه داد: با توجه به عوامل محیطی و مواد سمی بر جا مانده در مواد غذایی امیدواریم در قالب این طرح جامع بتوانیم به نتایج مثبت در پیشگیری و درمان این بیماری‌ها دست پیدا کنیم.