جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

موذن شهیر اردبیلی دار فانی را وداع گفت - خبر

 

 

موذن شهیر اردبیلی دار فانی را وداع گفت

استاد سلیم مؤذن زاده اردبیلی ملقب به سلطان‌الذاکرین صبح امروز در سن 80 سالگی بر اثر کهولت سن در منزل شخصی خود در اردبیل درگذشت.

موذن شهیر اردبیلی دار فانی را وداع گفت

استاد سلیم مؤذن زاده اردبیلی ملقب به سلطان‌الذاکرین صبح امروز در سن 80 سالگی بر اثر کهولت سن در منزل شخصی خود در اردبیل درگذشت.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرحوم سلیم موذن زاده اردبیلی  از مداحان معروف ایرانی است که در سال 1315 هجری شمسی در شهر اردبیل دیده به جهان گشود. پدرش شیخ عبدالکریم مؤذن زاده اردبیلی نخستین مؤذن رادیوی ایران است و برادرش رحیم مؤذن زاده اردبیلی نیز از مؤذنان معروف ایران است.

صدای گیرا درخانواده ی موذن زاده اردبیلی موروثی بوده و همه فرزندان و نوادگان مرحوم شیخ فرج (پدربزرگ سلیم موذن زاده اردبیلی، قدیمی ترین موذن ایران) این موهبت الهی را ازاو به یادگار بردند.

سلیم موذن زاده اردبیلی، با سابقه بیش از شش دهه در مرصع خوانی، تعزیه و مداحی  بطورمتوسط روزانه پنج ساعت از عمر خود را صرف مداحی کرده و بیش از دو هزارعنوان نوار کاست مربوط به برنامه های او تاکنون به زبان های ترکی، فارسی و عربی موجود است.

اعجاب و توانایی بی وصف دراجرای برنامه های گوناگون مداحی، نوحه خوانی، مولود خوانی، اذان و قرائت قرآن مجید از دوران نوجوانی سلیم موذن زاده را  درردیف یکی از مطرح ترین افراد جهان دراین رشته ها قرارداده است.

یکی از بیاد ماندنی ترین و تاثیر گذارترین آثار این استاد بی بدیل، نوحه زینب زینب اوست که در این ایام از رسانه نیز بارها پخش شد.مرحوم فخرالذاکرین، سلیم موذن زاده با معرفی خود به عنوان نوکر پیرآستان مقدس اهل بیت (ع) گفته بود: حنجره ی من یک موهبت الهی است و وقف سید الشهدا (ع) می باشد واستفاده از آن درزمینه های غیرازاین صحیح نیست.

حجت الاسلام ستوده مدیر کل تبلیغات اسلامی استان اردبیل گفت: برنامه مراسم تشییع وتدفین مرحوم استاد سلیم موذن زاده اردبیلی متعاقباً اعلام خواهد شد.جواب‌های شاخه ای نویسنده تاریخ
روحش شاد... robab ۱۳۹۵/۰۹/۲ ۱۲:۵۱
روحش شاد و یادش گرامی باد. عزای حسین با صدایش زنده... رضا ۱۳۹۵/۰۹/۳ ۱۰:۳۱

robab
روحش شاد...
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۹/۲ ۱۲:۵۱
رضا
روحش شاد و یادش گرامی باد.
عزای حسین با صدایش زنده میشد
0 (0 آرا)
پست شده در ۱۳۹۵/۰۹/۳ ۱۰:۳۱