سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۱ تیر ۱۴۰۰

موافقت نمایندگان با اصلاح طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی/اضافه‌شدن ۵ شهرستان به محدوده منطقه آزاد اردبیل - خبر

 

 

موافقت نمایندگان با اصلاح طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی/اضافه‌شدن ۵ شهرستان به محدوده منطقه آزاد اردبیل

با موافقت نمایندگان مجلس با اصلاح طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی جهت تامین نظر شورای نگهبان، شهرستان‌های نیر، گرمى(انگوت)، مشگین شهر، کوثر و خلخال نیز به محدوده منطقه آزاد اردبیل اضافه شدند.

موافقت نمایندگان با اصلاح طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی/اضافه‌شدن ۵ شهرستان به محدوده منطقه آزاد اردبیل

نمایندگان در نشست علنی امروز(سه شنبه، ۲۶ آذرماه) مجلس شورای اسلامی با اصلاح طرح ایجاد مناطق ویژه اقتصادی مندرج در بند ۴ ماده واحده لایحه یک فوریتی ایجاد ۸ منطقه آزاد تجاری - صنعتی، اصلاح محدوده ۳ منطقه آزاد تجاری - صنعتی و ایجاد مناطق ویژه اقتصادی اعاده شده از سوی شورای نگهبان موافقت کردند.

ماده واحده و تبصره‌های این طرح با ۱۳۱ رأی موافق، ۶۷ رأی مخالف و ۳ رأی ممتنع از مجموع ۲۱۴ نماینده حاضر در صحن علنی اصلاح شد که به شرح ذیل است: 

ماده واحده - در برخی از استان‌های کشور با رعایت شرایط ذیل منطقه ویژه اقتصادی به شرح جدول پیوست ایجاد می‌شود:

الف - وجود سازمان اداره‌کننده حقوقی غیردولتی مورد تأیید دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی

ب - أخذ مجوز شورای برنامه‌ریزی استان مربوطه مبنی بر تخصیص اراضی و تأیید مدارک و الزامات موردنیاز از قبیل تعهد تأمین زیرساخت‌های اساسی مانند آب، برق و گاز و موافقت قطعی سازمان حفاظت محیط‌زیست.

پ - تأمین کلیه هزینه‌های احداث و نگهداری منطقه توسط سازمان اداره‌‌کننده(سرمایه‌گذار بخش خصوصی)

تبصره ۱ - مناطق ویژه اقتصادی موضوع این قانون بر اساس قانون تشکیل و اداره مناطق ویژه اقتصادی جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۸۴/۰۹/۰۵ و اصلاحات بعدی آن اداره می‌شوند.

تبصره ۲ - هزینه مربوط به استقرار و ارائه خدمات گمرکی در مناطق ویژه موضوع این قانون به نرخی که به‌تصویب هیأت وزیران می‌رسد، توسط دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد تجاری - صنعتی و ویژه اقتصادی از محل درآمدهای مناطق ویژه اقتصادی أخذ و به ردیف درآمدی که در قوانین بودجه سالانه تعیین می‌شود، واریز و در حدود اعتبارات به اعتبارات گمرک جمهوری اسلامی ایران اضافه می‌شود.

تبصره ۳ - دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی مکلف است هر شش‌ماه یک‌بار گزارش عملکرد مناطق ویژه اقتصادی را تهیه و به کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، با تصویب لایحه ایجاد مناطق آزاد جدید پس از رفع ایرادات شورای نگهبان، در صحن علنی مجلس، شهرستان‌هاى نیر، گرمى(انگوت)، مشگین شهر، کوثر و خلخال نیز به جمع محدوده منطقه آزاد اردبیل و شهرستان‌های اردبیل، نمین، مشگین‌شهر، گرمی، پارس‌آباد، بیله‌سوار و اصلاندوز اضافه شدند.