رونق تولید ملی | دوشنبه، ۲۲ مهر ۱۳۹۸

مهارت تولید «اوجاق قراقی» در اردبیل احیا میشود - خبر

 

 

مهارت تولید «اوجاق قراقی» در اردبیل احیا میشود

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از احیا و باززنده سازی مهارت تولید اوجاق قراقی در اردبیل خبر داد.

مهارت تولید «اوجاق قراقی» در اردبیل احیا میشود

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان ملکه گلمغانی زاده، معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل با اعلام این خبر گفت: اوجاق قراقی بافته پشمی است که به شیوه سنتی بر روی دار افقی و یا دار عمودی بافته می‌شود.

وی افزود: عرض این بافته عموما ۲۳ تا ۲۵ سانتی متر و طول آن ۱۰ متر است و تارو پود این دستبافته از جنس نخ پشمی و رنگ‌های بکار رفته بوده و الیاف آن باید از ثبات کافی برخوردار باشند.

گلمغانی زاده با بیان اینکه عشایر در گذشته تمامی نیازمندی خود از جمله لوازم زندگی را خود تامین می‌کردند، اظهار کرد: نوار‌های این نوع بافته دارای رنگ‌های متفاوت است و بافت قرینه این طرح‌ها اغلب به صورت ذهنی ایجاد می‌شود.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: اوجاق قراقی از لحاظ شیوه بافت و شکل ظاهری کاملا شبیه به جاجیم است و مصرف محلی دارد. رنگ‌های مورد استفاده در اوجاق قراقی اغلب قرمز، زرد، نارنجی، آبی، سیاه و سفید است و رنگ‌های روشن و شاد بیشتر به چشم می‌خورد.

وی با بیان اینکه این صنعت دست به شکل ذهنی و بدون نقشه توسط زنان عشایر بافته می‌شود، افزود: بافت اوجاق قراقی معمولاً به این شکل است که نخ‌ها متناوباً از روی یکدیگر رد شده در اثر پیوستگی نخ‌های تار و پود و درگیری آن‌ها با یکدیگر بافته‌ای با مقاومت مطلوب تولید می‌شود.

گلمغانی زاده گفت: اوجاق قراقی پس از بافت به همدیگر دوخته شده و در کنار اوجاق قرار می‌گرفت. اما این صنعت دست منسوخ شده است.

معاون صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان با بیان اینکه این هنر فعلا به ثبت ملی نرسیده است، اما ظرفیت ثبت ملی را دارد، افزود: به منظور احیای این صنعت دست به دنبال راه‌اندازی دوره‌های آموزشی در شهرستان پارس آباد هستیم تا به پاس آموزش‌ها از فراموشی و منسوخ شدن این رشته ممانعت شود.