رونق تولید ملی | یک‌شنبه، ۶ بهمن ۱۳۹۸

مهاجرت از روستاها پایه تولید را مختل کرده است - خبر

 

 

مهاجرت از روستاها پایه تولید را مختل کرده است

مهاجرت از روستاها پایه تولید را مختل کرده است

مهاجرت از روستاها پایه تولید را مختل کرده است

میرعلی رحیمی‌زاد صبح امروز در مراسم گرامیداشت روز روستا در گرمی اظهار کرد: وظیفه دولت در مقابل زحمات روستاییان ارائه خدمات رفاهی، خدماتی و انجام کیفی‌تر امور به ویژه در تامین زیرساخت‌هاست تا امر تولید توسعه پیدا کرده و تقویت یابد.

وی انتخاب روز روستا را تلنگری بر دقت و اهمیت دادن به روستاییان اعلام کرد و گفت: زمانی که بارندگی حدود دو برابر متوسط کشوری است و 20 درصد گندم در استان تولید می‌شود، ما نباید بیکاری را حس کنیم و باید با تلاش و حمایت از این ظرفیت‌ها و پتانسیل‌ها بتوانیم بیکاری را به معنای واقعی ریشه‌کن کنیم.

فرماندار شهرستان گرمی از اقدامات انجام شده در منطقه گزارشی ارائه کرد و افزود: طی این سه ماهی که سمت فرمانداری را برعهده داشتم، بارها به بخش‌های مختلف گرمی از جمله انگوت سفر کرده و فعالیت‌های عمرانی و کارهای خدماتی را به عینه مشاهده کردم.

رحیمی‌زاد از احداث دو سد عظیم تازه‌کند و عمارت خبر داد و بیان کرد: اعتبار سدسازی در 10 سال اخیر 60 میلیارد تومان بوده که امسال با عنایت مقام معظم رهبری از محل مهار آب‌های مرزی به 90 میلیارد تومان افزایش یافته است.

این مسئول از ارائه الگوی تولید و اصلاح دام و نهال و بذر در حمایت از کشاورزان و زارعان خبر داد.

فرماندار شهرستان گرمی یادآور شد: هزینه هر مترمکعب آب 2 هزار تومان است در حالی که کاشت هندوانه با کیلویی 300 تومان توجیه اقتصادی نداشته و باید با تدبیری بیشتر به تولید محصولات با ارزش افزوده بیشتر روی آوریم.

رحیمی‌زاد با بیان اینکه در قرآن کریم در دو جا هشدار جدی داده شده که اولی مربوط به کم‌فروشی است، ادامه داد: این کم‌فروشی به معنای دزدی از سنگ ترازو نیست، بلکه کم‌کاری مسئولان هم کم‌فروشی به شمار می‌رود و همه باید به اهمیت این موضوع که باید با دقت و تدبیر عمل کنیم، واقف باشیم.

وی اظهار امیدواری کرد: با همدلی و همزبانی می‌توانیم موفق عمل کرده و با انتقادپذیری و شفاف‌سازی عملکردها جلوی هرگونه حرکت انحرافی را بگیریم.

فرماندار شهرستان گرمی گفت: مسئولان وظیفه خدمت‌رسانی دارند و ما در این شهرستان خط قرمزمان خدمت به مردم تلاشگر این مجموعه است.

رحیمی‌زاد افزود: با هیچ کس عقد اخوتی نبسته‌ایم و دنبال مچ‌گیری نیز نیستیم، بلکه تلاشمان بر این است تا با بهترین نیروها در مسیر خدمت‌رسانی گام‌های جدی و اساسی را برداریم.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، در این مراسم که در گرامیداشت روز روستا در بخش انگوت برگزار شد، بخشدار انگوت نیز از بزرگان و ریش‌سفیدان و فرماندهان نظامی و انتظامی و اهالی به خاطر حضور در این همایش قدردانی کرد.

علی فیروزی از عملکردهای دولت‌ها و مقایسه آن با تلاش دو ساله دولت تدبیر و امید سخن به میان آورد و عنوان کرد: فراتر از سیاست‌های تحریم و تهدید استکبار جهانی عملکرد دولت در این دو سال در مهار تورم و کنترل افزایش قیمت‌ها موثر بوده و امیدواریم با تقویت کانون تولید در روستاها زمینه‌ای را فراهم کنیم تا ساکنان این مناطق با احساس خوداتکایی سربار دولت نباشند، چراکه عیب است یک روستایی به جای تولیدکننده بودن مصرف‌کننده باشد.

وی قول داد با حضور فرماندار پرتلاش و عملگرای گرمی با پرهیز از شعارها در تکمیل پروژه‌های نیمه تمام تلاش جدی انجام شود.

بخشدار انگوت یادآور شد: بخش انگوت در سال 75 بیش از 45 هزار نفر جمعیت داشت که بزرگترین بخش کشور محسوب می‌شد، اما در سرشماری اخیر این تعداد جمعیت به دلیل مهاجرت به 23 هزار نفر جمعیت رسیده است.

معاون جهاد کشاورزی شهرستان گرمی نیز در این مراسم بیان کرد: شهرستان گرمی 120 هزار هکتار زمین زراعی دارد که 11 هزار هکتار آن آبی و مابقی دیم است که حدود نیمی از آن در انگوت قرار دارد.

احمدی ادامه داد: 58 درصد باغات نیز در انگوت واقع شده و از 9 رشته رودخانه جاری حدود 315 میلیون مترمکعب ظرفیت منابع آبی در توسعه کشاورزی این منطقه استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه ما زارعان و باغداران را با توجه به وضعیت خشکسالی ترغیب به تولید محصولات متنوع و مقاوم در برابر خشکسالی می‌کنیم، افزود: تلاش جدی بر این است تا با تولید و توزیع بذور مورد نیاز بتوانیم زارعان را ترغیب به استفاده از این توان و ظرفیت عظیم کنیم.