جهش تولید | پنج‌شنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

منافع عشایر در اولویت واگذاری اراضی پایاب سد خداآفرین - خبر

 

 

منافع عشایر در اولویت واگذاری اراضی پایاب سد خداآفرین

فرماندار بیله سوار گفت: در پالایش واگذاری اراضی پایاب سد خداآفرین به عشایر منافع آنها در نظر گرفته می‌شود و تلاش بر این است که حقوقی از عشایر پایمال نشود.

منافع عشایر در اولویت واگذاری اراضی پایاب سد خداآفرین

حسن قبادی در جلسه کمیته تحقیق و واگذاری اراضی پایاب سد خداآفرین در شهرستان بیله سوار  اظهار کرد: تاکنون ۱۶ تعاونی در حوزه پایاب سد خداآفرین در راستای واگذاری اراضی به افراد قانونی به ثبت رسیده است و روند افزایش تعاونی‌ها در این طرح افزایش خواهد یافت.

وی افزود: از این تعداد برای 8 تعاونی هیأت مدیره و مدیرعامل مشخص شده و 8 تعاونی دیگر نیز در حال شکل‌گیری و تعیین اعضا، هیأت مدیره و تعیین حدود اراضی است.

فرماندار بیله سوار تصریح کرد: با بررسی کمیته تحقیق تاکنون حدود ۱۱ هزار هکتار از اراضی پایاب که از مستثنیات است در حال پایش و تحقیق و ثبت تعاونی‌ها بوده و این روند ادامه دارد.

وی خواستار هماهنگی بین اعضای کمیته تحقیق و واگذاری اراضی شد و ادامه داد: 30هزار هکتار از اراضی شهرستان بیله‌سوار جزو طرح ملی پایاب سد خداآفرین است که ۱۴ هزار هکتار از این اراضی از طرح‌های ملی و قابل واگذاری است و حدود ۱۶ هکتار نیز از مستثنیات بود که از طریق نظام بهره‌برداری در قالب تعاونی واگذار می‌شود.

قبادی عنوان کرد: در هر تصمیمی که در پالایش واگذاری اراضی به عشایر صورت می‌گیرد منافع آنها در نظر گرفته می‌شود و تلاش بر این است که حقوقی از عشایر پایمال نشود.

وی تأکید کرد: ساماندهی وضعیت عشایری که زیر پوشش طرح قرار گرفته‌اند باید با اتحاد و انسجام یکپارچه عشایر و مسئولان با قوت ادامه یابد در سال آینده شاهد بهره‌برداری از این طرح ملی در منطقه باشیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، فرماندار بیله سوار گفت: ملاک واگذاری اراضی پایاب سد خداآفرین به عشایر بر اساس واحد دامی تعیین شده و آنها به نسبت دام‌ها و مراتعی که به صورت عرفی در اختیار داشته اند در کنار ساکن بودن در منطقه از طرح بهره‌مند خواهند شد.