سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

مناطق دارای آثار تاریخی ثبت نشده خلخال در حال شناسایی است - خبر

 

 

مناطق دارای آثار تاریخی ثبت نشده خلخال در حال شناسایی است

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان خلخال گفت: مناطق دارای آثار تاریخی ثبت نشده خلخال در حال شناسایی است.

مناطق دارای آثار تاریخی ثبت نشده خلخال در حال شناسایی است

علی درویشی، رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان خلخال در بازدید از روستای خمس گفت: سطح مشارکت‌های مردمی برای حفظ و احیای آثار تاریخی، مذهبی، ملی، فرهنگی و تاریخی این شهرستان افزایش یافته است به طوری که جلب مشارکت اهالی روستای خمس برای تامین هزینه‌های مالی اجرای پروژه بازسازی و مرمت ساختمان و بنای مسجد تاریخی جامع این روستا نتیجه‌بخش بود.

او از آغاز عملیات اجرایی مرمت و بازسازی دومین مسجد تاریخی روستای خمس و از آثار تاریخی، فرهنگی، مذهبی و باستانی این شهرستان با مشارکت مالی اهالی و خیرین این روستا خبر داد و افزود: پیش از این نیز اهالی در بازسازی آثار تاریخی منطقه مشارکت کردند.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خلخال ادامه داد: مسجد عبدالرزاق روستای خمس از بناهای تاریخی به ثبت ملی رسیده استان اردبیل نیز بازسازی شده و مسجد جامع روستای خمس نیز جزو بناهای تاریخی به ثبت ملی رسیده در کشور است که در دوران قاجار احداث شده است.

درویشی گفت: طی نشستی با دهیار، اعضای هیات امنا و شورای اسلامی ساختمان مسجد روستا با حفظ معماری سنتی و تامین هزینه از سوی اهالی و خیرین با نظارت اداره میراث‌فرهنگی خلخال مرمت شد.

او افزود:  مساجد جامع و عبدالرزاق روستای خمس جزو بناهای تاریخی با معماری اسلامی و ترکیب چوب، آجر و ساروج است که جزو معماری‌های تلفیقی مناطق شمالغرب و متناسب با اقلیم این مناطق است.

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان خلخال گفت:  با فرهنگ‌سازی و جلب مشارکت مردم در بازسازی و مرمت بناهای تاریخی، حفظ و نگهداری بناهای اصیل تاریخی و معماری ملموس، تاریخ و فرهنگ اصیل چند هزار ساله خلخال را زنده نگه داشته و توجه گردشگران را به این بناهای تاریخی جلب می‌کنیم.