جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

مقابله با سرقت‌های خرد در اردبیل نیاز به آگاه‌سازی مردم دارد - خبر

 

 

مقابله با سرقت‌های خرد در اردبیل نیاز به آگاه‌سازی مردم دارد

معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل گفت: مقابله با سرقت‌های خرد در این استان نیاز به آگاه‌سازی مردم دارد.

مقابله با سرقت‌های خرد در اردبیل نیاز به آگاه‌سازی مردم دارد

یوسف خدادادی با اشاره به ضرورت کارکرد نهادهای فرهنگی در کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله سرقت افزود: اگر نهاد خانواده و آموزش بتوانند کارکرد خود را در حوزه نظارت و برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت انجام دهند می‌توان به نتایج بسیار خوبی در زمینه کاهش آسیب‌های اجتماعی به ویژه سرقت در جامعه دست پیدا کرد.

وی اظهارداشت: اردبیل جزو استان‌های امن کشور بوده و سرقت‌های مسلحانه و باندی بسیار کم در استان اتفاق می‌افتد، هر چند سرقت‌های خرد وجود دارد.

وی افزود: در وقوع سرقت عوامل بسیاری زیادی دخیل هستند که مهم‌ترین آنها را عوامل فردی و شخصی، عوامل محیطی، عوامل سازمانی، عوامل فرهنگی، اقتصادی، حقوقی و قضایی تشکیل می دهند.

وی فراهم بودن زمینه و بستر برای سرقت، ترد و عدم حمایت خانواده و نیز زندگی کردن در مناطق جرم خیز را از علل وقوع سرقت در بعد محیطی ذکر کرد.

او گفت: ضعف اقدامات پلیس از جمله عدم استفاده از ابزارهای نوین برای پیشگیری از سرقت، عدم کنترل مال‌خرها و نیز عدم اقدام جدی دولت برای ایجاد اشتغال‌زایی نیز از جمله عوامل سازمانی در وقوع سرقت است.

وی همچنین صدور احکام بازدارنده و متناسب با جرم، عدم اعطای مرخصی به سارقان ، صدور احکام به موقع و اجرای سریع آن را از عوامل حقوقی و قضایی ذکر کرد که می‌تواند در افزایش یا کاهش وقوع سرقت موثر باشد.

خدادادی بیان کرد: تامین روشنایی معابر و اماکن عمومی، حذف بالکن برای طبقه اول واحدهای مسکونی و تامین و پیش‌بینی پارکینگ خودرو برای واحدهای مسکونی و مجتمع‌های تجاری، نصب دوربین برای مجتمع‌های تجاری و احیای نگهبان محله از عوامل اصلی پیشگیری از سرقت می‌باشد.  

وی مسوولان دستگاه‌های اجرایی را به صیانت از اموال ادارات فراخواند و گفت: در بحث سرقت اموال دستگاه‌ها بیشترین سرقت از سیم‌های برق اتفاق می‌افتد و مسوولان و مدیران اداره برق باید راهکارهای لازم برا ی مقابله با سرقت اتخاذ کنند..

وی تشکیل بانک اطلاعات سارقان، اهتمام ویژه به حرفه‌آموزی در زندان‌ها در راستای اهداف اصلاح و بازپروری زندانیان و ایجاد اشتغال برای آنان پس از آزادی از زندان و تعیین تکلیف مکان‌های متروکه به منظور پیشگیری و تجمع سارقان و معتادان در این مکان‌ها از دیگر راهکارهای لازم در پیشگیری از سرقت ذکر کرد.

معاون قضایی، اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان اردبیل همچنین گفت: دستگاه قضایی استان در راستای مبارزه با سارقان شعبه ویژه رسیدگی به جرایم سرقت در دادسرا و محاکم قضایی به منظور رسیدگی در سریع‌ترین زمان ممکن راه‌اندازی کرده و با این‌گونه جرایم طبق قانون به شدت برخورد می‌کند.