سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

مفهوم عالی بعثت تکریم اخلاق و اعتلای ارزش‌های انسانی است - خبر

 

 

مفهوم عالی بعثت تکریم اخلاق و اعتلای ارزش‌های انسانی است

امام جمعه اردبیل گفت: فلسفه و حقیقت بعثت نبی مکرم اسلام تکریم مکارم اخلاقی و همچنین اعتلای ارزش‌های انسانی و الهی است که بعد از رسالت نبی مکرم اسلام به معنای واقعی نمود پیدا کرد.

مفهوم عالی بعثت تکریم اخلاق و اعتلای ارزش‌های انسانی است

آیت‌الله سیدحسن عاملی پیش از ظهر امروز در جشن مبعثت رسول گرامی اسلام در مسجد جامع شهر پارس‌آباد اظهار کرد: نبی مکرم اسلام در سخت‌ترین شرایط که امکان هدایت افراد جامعه به سمت رستگاری و اندیشه‌های درست و واقعی وجود نداشت رسالت عظیم خود را بر عهده گرفتند تا به اذن الهی مسئولیت و ماموریت هدایت امت اسلامی را در مسیر درست عهده‌دار شوند.

وی گفت: فلسفه و حقیقت بعثت نبی مکرم اسلام تکریم مکارم اخلاقی و همچنین اعتلای ارزش‌های انسانی و الهی است که بعد از رسالت نبی مکرم اسلام به معنای واقعی نمود پیدا کرد.

امام جمعه اردبیل با برشمردن مولفه‌های جامعه‌سازی دینی در سیره پیامبر نور و رحمت نبی مکرم اسلام اضافه کرد: شایسته‌سالاری اجرای حدود و احکام شرعی اسلام، برپایی عدالت، نفی هر گونه ثروت و یا نفوذ سیاسی از مهم‌ترین این مولفه‌ها بوده است که جلوه‌هایی از آن را می‌توانیم در حکومت نبی مکرم اسلام مشاهده کنیم.

آیت‌الله عاملی بعثت را نقطه تکمیل ماموریت و مسئولیت الهی برای انبیای الهی توصیف کرد و ادامه داد: پیامبر(ص) ماموریت سنگین و در عین حال حساسی را در هدایت امت بعد از نزول قرآن و وحی الهی عهده‌دار شدند تا بتوانند جامعه جهل‌ زده و گمراه زمان خود را به شرایط روشنگری و آگاهی‌بخشی هدایت کنند و بهترین و شایسته‌ترین شرایط شکل بگیرد.

وی تصریح کرد: امروز جمهوری اسلامی ایران نماد و مصداقی شایسته از حرکت پیامبر نور و رحمت در مسیر هدایت امت بود، به طوری که بعد از قرن‌ها امروز نیز عده‌ای می‌خواهند به جاهلیت مدرن در مبارزه با پیام بعثت دست زده و با اندیشه نورانی اسلام و اهل بیت(ع) مبارزه کنند.

امام جمعه اردبیل شیطنت‌های استکبار جهانی را در شکل دادن به گروه‌های تکفیری و ضدانسانی همچون وهابیت، داعش و دیگر گروه‌های تکفیری یادآور شد و خاطرنشان کرد: امروز در سخت‌ترین شرایط انحراف جامعه بشری به سمت جهل مدرنی هستیم که گویی جزء با روشنگری‌ها و آگاهی‌بخشی‌‌ها تمام شدنی نیست، از همین رو ضرورت دارد بیش از هر زمان دیگر دشمنان و ایادی کفر را بشناسیم و اجازه ندهیم عده‌ای بخواهند فرهنگ معنوی و ارزشی دین اسلام را مخدوش کرده و یا مورد هجمه قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری فارس، آیت‌الله عاملی حقیقت اسلام را حقیقت عدالت و توجه به نیازهای روحی و فطری، بها دادن به کرامت و عزت واقعی و دور شدن از جهل، گمراهی و نادانی توصیف کرد و گفت: سرسلسله همه این معارف اخلاق‌مداری است که باید بیش از هر زمان دیگر مورد توجه قرار گیرد.