جهش تولید | جمعه، ۳ بهمن ۱۳۹۹

معاونت طب سنتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی راه‌اندازی می‌شود - خبر

 

 

معاونت طب سنتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی راه‌اندازی می‌شود

معاون اداره‌کل آموزش علوم پایه‌ای وزارت درمان و آموزش پزشکی گفت: راه‌اندازی معاونت طب سنتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در یک حرکت منسجم آغاز شده و امیدواریم در همه دانشگاه‌های کشور این معاونت راه‌اندازی شود.

معاونت طب سنتی در دانشگاه‌های علوم پزشکی راه‌اندازی می‌شود

 امیرمهدی طالب پیش از ظهر امروز در کارگاه آموزشی اصول و مبانی طب سنتی و گیاهان دارویی در اردبیل اظهار کرد: وزارت بهداشت بر اساس سیاست‌های اصلی و راهبردی خود که منطبق بر سیاست‌های حوزه سلامت ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری است تلاشش بر این است تا حوزه طب سنتی و گیاهان دارویی را به شکل گسترده رونق بدهد.

وی افزود: در همین راستا تشکیل معاونت طب سنتی و راه‌اندازی داروخانه‌ها و درمانگاه‌های تخصصی در این زمینه در دستور کار قرار گرفته و تلاش بر این است تا در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور رشته‌های گیاهان دارویی و داروسازی مرتبط با این مقوله شکل بگیرد.

معاون اداره‌کل آموزش علوم پایه‌ای وزارت درمان و آموزش پزشکی توانمندی‌های مناطق مختلف کشورمان را در حوزه گیاهان دارویی و تنوع محصولات شناسایی شده به همراه گونه‌های ثمربخش بیان کرد و یادآور شد در همین راستا دانشکده داروسازی در دو سال گذشته در اردبیل راه‌اندازی شده و انتظار می‌رود در این راستا بحث شناسایی گونه‌های گیاهان دارویی و استحصال محصول شفابخش از این طریق در دستور کار قرار گیرد.

طالب تصریح کرد: با راه‌اندازی واحد تحقیقات در حوزه گیاهان دارویی در اکثر دانشگاه‌های استان اردبیل تلاش جدی بر این است تا با همراهی معاونت علمی نهاد ریاست جمهوری بتوان از فعالان این حوزه حمایت کرده و در قالب طرح‌های کشوری زمینه شناسایی و معرفی بیشتر این توانمندی‌ها را به وجود آورد.

این مسئول ادامه داد: در کل کشور تاکنون بیش از 8 هزار گونه گیاه دارویی شناسایی شده و ما در کتاب «پیدازادان» تلاش می‌کنیم تا این گونه‌های گیاهی که متعلق به 60 خانواده گیاهان شناسایی شده است به صورت مثبت و سازنده در کنار شناسایی از آنها در تولید داروهای مختلف استفاده کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، معاون اداره‌کل آموزش علوم پایه‌ای وزارت درمان و آموزش پزشکی قابلیت بی‌نظیر استان اردبیل را در پوشش گیاهان دارویی و آب و هوای مرطوب، خشک و نیمه‌خشک بیان کرد و افزود: وضعیت خوبی را در پوشش گیاهان دارویی شاهد و ناظر هستیم و در این راستا باید دانشگاه‌ها و مراکز علمی سعی کنند تا از ظرفیت‌های به وجود آمده در این بخش بیشتر و بهتر استفاده شود.