رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

مشارکت در ترویج فرهنگ مطالعه - خبر

 

 

مشارکت در ترویج فرهنگ مطالعه

ظهور وسایل ارتباط جمعی نوین مانند بازی های رایانه ای ، گسترش شبکه های اجتماعی زیر پوشش تلفن همراه ، افزایش تنوع برنامه های تلویزیونی و مشغله های روزانه باعث شده است که اغلب شهروندان کمتر از گذشته وقت خود را صرف کتابخوانی کنند.

 

 مشارکت در ترویج فرهنگ مطالعه  مشارکت در ترویج فرهنگ مطالعه  مشارکت در ترویج فرهنگ مطالعه  مشارکت در ترویج فرهنگ مطالعه

 

در حالی که سرانه مطالعه در کشور 79 دقیقه است اما این میزان در استان اردبیل حداکثر 55 دقیقه اعلام شده است . همچنین تنها 5 درصد از کل جمعیت استان عضو کتابخانه های عمومی هستند حال آنکه استاندارد جهانی عضویت در کتابخانه های عمومی حدود 30 درصد است. این آمار گویای پایین بودن سرانه مطالعه در استان است.

از آنجا که توسعه همه جانبه استان در گروه توسعه فرهنگی جامعه است، لذا تمامی نخبگان ، فرهنگیان و مسوولان وظیفه دارند که به سهم خود برای ترویج فرهنگ مطالعه در استان تلاش کنند.

در این رابطه تقویت محتوایی کتابخانه های مدارس و مساجد ، افزایش بازدیدهای دانش آموزان از کتابخانه های عمومی و ترغیب آنها به انجام مطالعه های پژوهشی و غیر درسی بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

اخیرا نیز پیشنهاد اجرای طرح «مسابقه مطالعه خانواده ها» از سوی استانداری مطرح شده است که در صورت اجرای مستمر این طرح می توان امیدوار بود فرهنگ مطالعه مانند پیاده روی عمومی خانواده ها ، به تدریج به یک فرهنگ عمومی تبدیل شود.

در عین حال با توجه به افزایش روز افزون تعداد دانشجویان و متخصصان استان در رشته های مختلف ، از دستگاههای اجرایی انتظار می رود با راه اندازی و تقویت کتابخانه های تخصصی در ادارات ، تهیه کتابهای علمی برای کارشناسان را آسان تر کنند.

در حال حاضر از بابت سرانه فضای کتابخانه ای در استان نیز کمبودهایی وجود دارد و اگر چه حدود 64 کتابخانه عمومی در استان راه اندازی شده است اما همچنان در بسیاری از روستاها و مناطق شهری کمبود فضای کتابخانه ای احساس می شود. در این شرایط ورود خیرین به بحث کتابخانه سازی و عضویت آنها در مجمع خیرین کتابخانه ساز استان به افزایش سریع تر فضای کتابخانه ای در استان کمک خواهد کرد.

مشارکت در ترویج فرهنگ مطالعه از ماندگارترین کارهای عام المنفعه است. کسانی که در کتابخانه سازی مشارکت یا به کودکان و نوجوانان کتاب اهدا می کنند، در واقع به افزایش سواد عمومی و پیشرفت پایدار جامعه خود کمک کرده اند.

منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل