جهش تولید | سه‌شنبه، ۷ بهمن ۱۳۹۹

مرکز جامع درمان اعتیاد مردان و بانوان در اردبیل بهره‌برداری شد - خبر

 

 

مرکز جامع درمان اعتیاد مردان و بانوان در اردبیل بهره‌برداری شد

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل از بهره‌برداری ۲ مرکز بازتوانی و درمان اعتیاد مردان و بانوان در اردبیل خبر داد و گفت: این مراکز نخستین مراکز جامع درمان و بازتوانی اعتیاد استان بوده و با پذیرش معتادان شروع به فعالیت کرده است.

مرکز جامع درمان اعتیاد مردان و بانوان در اردبیل بهره‌برداری شد

بهزاد ستاری افزود: مرکز مردان در زمینی به مساحت ۱۲ هزار و زیربنای ۲ هزار متر مربع شامل بخش‌های سم‌زدایی، سالن‌های مراقبتی و اقامتی، بخش درمان و اشتغال با ظرفیت ۲۰۰ نفر است.

به گفته وی، مرکز جامع بانوان نیز شامل همین بخش‌ها با ظرفیت ۶۰ نفر پذیرش بوده و تمامی خدمات درمان و بازتوانی شامل سم‌زدایی و درمان پرهیز مدار، درمان اقامتی، اشتغال، درمان و آموزش‌های روزانه و صیانت از خانواده در قالب یک مرکز به مددجویان ارائه خواهد شد.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل افزود: هدف عمده این مراکز اثر بخشی بیشتر برنامه‌های درمان، افزایش درصد بهبودی مقیمان و درمان کامل آنها است.

وی با اشاره به روند ارائه خدمات در این مراکز گفت: معتادان بعد از غربالگری، به مدت ۲ هفته در واحد سم‌زدایی تحت درمان پرهیزمدار قرار گرفته و بعد از آن به مدت ۳.۵ ماه در واحد اقامتی تحت درمان و بازتوانی قرار می‌گیرند.

ستاری بیان کرد: در این مدت علاوه بر ارائهدرمان‌های روانشناختی، حرفه‌آموزی و ایجاد اشتغال از اولویت‌های فعالیت این مراکز است.

او با بیان اینکه بعد از این مدت مددجویان از مرکز ترخیص شده و به مدت هشت ماه زیرپوشش برنامه‌های روزانه آموزشی و بازتوانی مستمر مرکز قرار می‌گیرند، افزود: از جمله این برنامه‌ها الزام شرکت در جلسات آموزشی معتادان گمنام، آموزش و برنامه‌های صیانت از خانواده می‌باشد.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل گفت: اداره این مراکز و ارائه کامل برنامه‌های درمان مطابق با پروتکل‌های ابلاغی، نیاز به همکاری جدی دستگاه‌های ذیربط با درمان و بازتوانی اعتیاد از جمله دانشگاه علوم پزشکی استان، اداره ورزش و جوانان استان، اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان و سایر دستگاه‌هاست.