جهش تولید | شنبه، ۴ بهمن ۱۳۹۹

مرکز تحقیقات گیاهان دارویی در اردبیل راه‌اندازی شد - خبر

 

 

مرکز تحقیقات گیاهان دارویی در اردبیل راه‌اندازی شد

معاون تحقیقی، پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل گفت: مرکز تحقیقات گیاهان دارویی در دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل راه‌اندازی شده و ما از صفر تا 100 پروژه‌ها را با همکاری دانشجویان و محققان به انجام می‌رسانیم.

مرکز تحقیقات گیاهان دارویی در اردبیل راه‌اندازی شد

 محمد ضعیفی‌زاده عصر امروز در همایش طب سنتی و گیاهان دارویی در دانشگاه آزاد اردبیل، اظهار کرد: ما با اختصاص 300 میلیون تومان اعتبار برای این مرکز از طرح‌ها و برنامه‌های مطالعاتی و تحقیقاتی در حوزه گیاهان دارویی حمایت‌های لازم را انجام می‌دهیم و سعی و تلاشمان بر این است تا نسبت به شناسایی،‌ جمع‌آوری اطلاعات، تهیه بانک اطلاعاتی قوی و مؤثر در این حوزه اقدام کرده و راهکارهای توسعه کشت و عمل‌آوری گیاهان دارویی را مورد ارزیابی قرار دهیم.

وی تصریح کرد: با راه‌اندازی مرکز رشد گیاهان دارویی سعی و تلاشمان بر این است تا قصور و کوتاهی‌های گذشته در این زمینه برطرف کنیم چرا که استان اردبیل استعداد بی‌نظیری را در حوزه گیاهان دارویی دارد و می‌تواند به سرعت زمینه پیشرفت و توسعه همه‌جانبه را در این حوزه فراهم بیاورد.

معاون تحقیقی، پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی اردبیل تأثیرگذاری گیاهان دارویی را در ابعاد مختلف اشتغال و صادرات آن با بسته‌بندی‌های مناسب و فرآوری خوب یادآور شد و گفت: این خود کار مقدس و ارزشمندی است که همه باید کمر همت به آن ببندیم تا با تقویت گیاهان دارویی و به دنبال آن طب سنتی از گونه‌هایی که در معرض نابودی و انقراض است، جلوگیری کنیم.

ضعیفی‌زاده با بیان اینکه باید از ظرفیت جوانان و نسل آینده در تحرک‌بخشی به این بخش بیش از گذشته استفاده کنیم، افزود: برخی از محققان و دانشمندان ما با استفاده از زهر مار و گیاهی همچون زردچوبه سعی می‌کنند پماد دوگانه‌ای را تولید کنند که در مداوای بسیاری از بیماری‌ها مؤثر است.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل،وی بیان کرد:‌ ما در این مرکز منتظر تأمین اعتبار یا بخشی از اتفاقات احتمالی ننشسته‌ایم بلکه سعی و تلاشمان بر این است تا با یک دید مناسب‌تر و منطقی‌تر سعی کنیم تا زمینه تحرک‌بخشی بیشتر را در این حوزه با نگاه واقع‌بینانه فراهم کنیم.