جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ فروردین ۱۳۹۹

مرمت پل سیدآباد اردبیل منتسب به دوره صفوی - خبر

 

 

مرمت پل سیدآباد اردبیل منتسب به دوره صفوی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از مرمت پل تاریخی سیدآباد در شهر اردبیل خبر داد.

مرمت پل سیدآباد اردبیل منتسب به دوره صفوی

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، کریم حاجی زاده گفت: این پل تاریخی در سال 1348 به شماره 887 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

وی با بیان اینکه پل سید آباد منتسب به دوره صفوی است، افزود: این پل محله های سید آباد و پیرمادر را به هم متصل می کند.

به گفته مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل طول پل 24 و نیم متر و عرض آن چهار و نیم متر است که شامل سه دهانه آجری با قوس های شاخ بزی کند و موج شکن های سنگی است.

حاجی زاده با بیان اینکه این پل با یک دهانه بزرگ در وسط و دو دهانه متقارن کوچکتر در کناره ها اجرا شده است، افزود: بزرگی دهانه وسط پل باعث شیب دار شدن عرشه پل شده است.

وی در خصوص اقدامات تعمیر و مرمت این پل تاریخی تصریح کرد: در سال جاری جهت رفع نشست پی ها که به دلیل آب شستگی بستر بود، شهرداری اردبیل بستر پل را اصلاح کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل اقدامات این اداره کل را نیز شامل برچیدن طاق دهانه کناری مشرف به محله سید آباد و بازسازی مجدد دهانه عنوان کرد.

حاجی زاده گفت: علاوه بر این برای حذف رطوبت و سبک سازی پل، عرشه به طور کامل جمع آوری شده و با طاق دزدی و بتن بلوکه جایگزین شد و پس از اصلاح شیب بندی نسبت به عایق کاری و حفاظ بتنی آن اقدام شد.

وی افزود: بدنه اصلی پل اعم از نمای اصلی طرفین و زیرطاق ها با تعویض آجرهای فرسوده و اصلاح بندکشی و تعمیر ترک های موجود مرمت شده است.