سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | یک‌شنبه، ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

مرمت بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی - خبر

 

 

مرمت بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل گفت: در سه ماهه سوم امسال بخشی از تزئینات گچبری بقعه مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی مرمت شد.

مرمت بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، کریم حاجی‌زاده پیش از ظهر امروز در بازدید از مرمت تزئینات گچبری بقعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی اظهار داشت: دفتر فنی و کارگاه بقعه شیخ صفی‌الدین به صورت مستمر فعالیت داشته و در تمامی فصول مرمت بخش‌های مختلف بنا انجام می‌شود.
 
وی با تاکید به اولویت‌بندی عملیات مرمت در این مجموعه جهانی افزود: بر همین اساس برای تثبیت گچبری‌ها، نقاشی و طلاکاری‌های چینی‌خانه که به علت رطوبت از جداره دیواره‌های آجری جدا شده و نیمی از آن در زمستان گذشته تثبیت و حفاظت شده بود، در سه ماهه سوم نیز اقدام شد.
 
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل بیان کرد: در تزئینات نقاشی و گچبری داخل چینی‌خانه بعد از غبارروبی و پاکسازی جرم‌های موجود با استفاده از تزریق مواد تثبیت کننده بین شکاف‌ها و ترک‌های موجود در تزئینات گچبری و سازه‌ای بدنه مرمت شده است.
 
حاجی‌زاده گفت: در قسمت‌های مورد نیاز بنا نیز قرینه‌سازی تزئینات و گچبری‌ها انجام شده و نیز در تثبیت کاشی‌کاری معرق در فضای محوطه و حیاط بقعه شامل گنبد الله الله، در ورودی موتورخانه، بالای پنجره‌های شاه‌نشین نیز اقداماتی صورت گرفته و درزهای بین کاشی‌ها و فضاهای خالی پر شده است.
 
وی با اشاره به تعمیرات بوفه شامل عایق کاری پشت بام بوفه با هدف ممانعت از نفوذ رطوبت، کفسازی، نازک‌کاری، تاسیسات مکانیکی و الکتریکی و نصب درب از درهای تعمیر شده موجود در انبار شیخ تصریح کرد: علاوه بر این بوفه با رنگ نمای بیرونی و نورپردازی داخلی تزئین شده است.