جهش تولید | یک‌شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

مرحوم دکتر جابر عناصری - نمایش محتوای تولیدات ویژه

 

 

مرحوم دکتر جابر عناصری

مرحوم دکتر جابر عناصری در سال 1324 در یک خانواده فرهنگی - مذهبی در شهر اردبیل به دنیا آمد.

او از کودکی به تعزیه و شبیه خوانی علاقه مند بود.در سال 1342 تحصیلات دانشگاهی خود را در رشته فلسفه و علوم تربیتی در دانشگاه تهران آغاز کرد و در این رشته تحصیلات خود را تا دکتری ادامه داد.در سال 1352 برای پژوهش و سبک تخصصی در زمینه ایران شناسی اجتماعی را در دانشگاه لندن به پایان رساند.

مرحوم دکتر دکتر عناصری پس از اخذ درجه دکتری از دانشگاه تهران و گذراندن دوره تخصصی مردم شناسی در انگلستان با تکیه بر پژوهش های قبلی خود، به تحقیق درباره خاورمیانه، جنوب غرب آسیا و بویژه مسائل فرهنگی ترکیه و ایران و افغانستان پرداخت. اولین استاد وی درباره هنر و ادبیات عامه، پدرش مرحوم علی عناصری بود.وی در آثار خود از نگاهی جامعه شناسانه و مردم شناسانه به تئاتر و تعزیه ایرانی می نگرد.

سرانجام مرحوم دکتر جابر عناصری در بیست و هشتم فروردین ماه سال 1395 پس از عمری پژوهش و تدریس دار فانی را وداع گفت.

 

The  deceased Doctor  Jaber  Anasori

The  deceased  Jaber  Anasori   was  born  in 1324  in a  religious   and   cultural  family  in Ardabil .He  had  interested  to shabihhkhani.In  his works ,he has  sociological  and  Anthropological  view  to  theatre  and  Iranian  quite. He finally twenty-eighth year has passed in 1395 after a lifetime of research and teaching said.