سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | سه‌شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰

مرحوم استاد رحیم منزوی - نمایش محتوا

 

 

نمایشگر دسته ای مطالب

مرحوم استاد رحیم منزوی

مرحوم استاد رحیم منزوی


Loading the player...

 

ساختار : مستند

موضوع : نخبگان و مشاهیر

نوع تولید : صوتی

مدت : 15/5

مرحوم استاد رحیم منزوی اردبیلی فرزند اسدالله در محله سیدآباد اردبیل به سال۱۳۱۶دیده به جهان گشود؛ وی یکی از شاعران نام‌آور عاشورایی است.در مورد شاعر دل‌سوخته اردبیل مرحوم رحیم منزوی و سبک نوحهوی حرف‌های زیادی می توان گفت که البته باید اهل خبره به این مورد بپردازند. وی دارای سبک خاص ادبی بوده و در نوع خودش بهترین وفاخرترین آثار را آفریده است؛ معمولاً در سروده‌های ایشان کلمات فارسی و عربی نسبتبه سایر نوحه‌ها کم‌تر است و شور و جوشش عشق را در سروده‌های ایشان به وضوح می‌تواندید. وی در زمانی اشعار خود را سرودند که مداحی ترکی با حضور و پیدایشمداحان بزرگی چون حاج سلیم مؤذن زاده اردبیلی، حاج داود علیزاده، حاج جواد رسولی وحاج محمدباقر تمدن و... به تمام لایه‌های اجتماع رسوخ کرده و گسترش فراوانی یافته بود؛ و درست در چنین زمانی است که سروده‌های ناب و بی‌بدیل استاد با اجراهای بی نظیرمداحان بزرگ مخصوصاً استاد سلیم مؤذن زاده اردبیلی که با توانایی تمام و مطابق با دستگاه‌های موسیقی انجام می‌گرفت، مورد استقبال قرار می‌گیرد.نوحه معروف «اکبره باخ، اکبره باخ» که با صدای استادحاج سلیم موذن زاده که تماماً سروده‌های مرحوممنزوی بود، شاهکاری در ادبیات عاشورایی می‌باشد؛ شعری با قالب نو و خلاقیت تمام واجرایی زیبا، توام با خلاقیت استاد سلیم مؤذن زاده، و واقعاً می‌توان گفت که ایناثر بی‌نظیر بوده و هست و باعث شروع سبک جدیدی در مرثیه‌سرایی و مداحی ترکی گردید.

در مورد شخصیت مرحوم منزوی نقل است که ایشان درباره مضامین وحتی کلماتی که در سروده‌هایش به کار می‌برد، بسیار حساس بود و اشعارش را در حال وهوای عاشورایی می‌سرود، حتی می‌گویند که برای سرودن شعری در مورد حضرت رقیه(س) مسیریخاردار را که نسبتاً هم طولانی بود، چندین بار با پای برهنه دویده بود تا بتواندشعر سوختن خیام و فرار بچه‌ها به صحرا را از آثار استاد منزویمی‌توان به کتب ذیل اشاره کرد:نهضت حسینی،آمال منزوی،آثار منزوی،ایثار منزوی،صد سینه‌زن،صد قافیه،صد منظره،صد زمزمه،صد مرثیه،آلام منزوی. بسراید.استاد منزوی سحرگاه روز ۹ مرداد ۱۳۷۱در پی عارضه قلبی در تهران درگذشت وپیکر پاکش به اردبیل انتقال یافته و در قبرستان بهشت فاطمه به خاک سپرده شد.

Rahim   Monzavi

Rahim   Monzavi  was  born  1316  in  Ardabil . The late poet Rahim  monzavi  style  dirge secluded lot can be said that of course he's going to come from to pay for this. He has a special literary style and the best and finest of its kind created.     دانلود این فایل