جهش تولید | سه‌شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹

مراسم روز درختکاری در اردبیل برگزار شد - خبر

 

 

مراسم روز درختکاری در اردبیل برگزار شد

هفته منابع طبیعی با غرس نهال به یاد شهیدان دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم در محوطه اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران آغاز شد.

مراسم روز درختکاری در اردبیل برگزار شد

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در مراسم روز درختکاری گفت: در هفته منابع طبیعی 3400 نهال به نام شهدای استان غرس می شود. هدایت افزود: اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان در هفته منابع طبیعی 300 هزار اصله نهال به مردم توزیع می کند.

او تصریح کرد: علاوه بر این تشکل های مردم نهاد هم 400 هزار اصله نهال در مناطق مختلف استان می کارند. مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان با اشاره به اینکه پارسال 35 کیلومتر ازحاشیه جاده های اردبیل به خلخال و اردبیل به مشکین شهر جنگل کاری شد گفت: طرح جنگل کاری حاشیه جاده اردبیل به نمین هم در همین هفته افتتاح می شود.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار اردبیل در این مراسم با اشاره به کاهش بارندگی ها در استان بر لزوم اجرای طرح های آبخیزداری به منظور جلوگیری از هدر رفت آب و تقویت سفره ای آبی زیرزمینی تاکید کرد. نواداد مردم را به نگهداری از منابع طبیعی و نیز اهتمام به درختکاری فراخواند.

معاون پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان هم گفت: تا کنون 40 هزار هکتار از عرصه های ملی مورد تعرض سودجویان قرار گرفته که در این باره 2500 پرونده در دادگستری تشکیل و 20 هزار هکتار از اراضی خلع ید وبه بیت المال اعاده شده است.

خدادادی فقر فرهنگی جامعه درباره منابع طبیعی، بیکاری، کمبود نیرو و تجهیزات و همچنین کم کاری مسئولان را از عوامل تخریب منابع طبیعی برشسمرد و گفت: پیشگیری مهمتر از برخورد قانونی است و مسئولان نباید اجازه تعرض به منابع طبیعی را بدهند چرا که برخورد های بعد از تعرض زمان بر، هزینه بر و کم اثر خواهد بود.

نیکشاد رییس سازمان جهاد کشاورزی استان هم به غنی بودن منابع طبیعی استان اشاره کرد و گفت: جنگل های اورس در خلخال و فندقلوی نمین در دنیا بی نظیر هستند. او محافظت از جنگل ها و مراتع را وظیفه ای همگانی برشمرد و از خانواده ها خواست از همان زمانی که به کودکان خود سلام کردن می آموزند احترام به درخت و منابع طبیعی را هم یاد بدهند.

در پایان این مراسم از علی شهبازی به عنوان آبخیز دار نمونه، قلی امیریان به عنوان محافظ نمونه جنگی، امید نقی پور به عنوان صنوبرکار نمونه و عمران عباسی تقدیر شد.