جهش تولید | دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹

مراسم آیینی طشت‌گذاری در بقاع متبرکه اردبیل برگزار می‌شود - خبر

 

 

مراسم آیینی طشت‌گذاری در بقاع متبرکه اردبیل برگزار می‌شود

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل گفت: در آستانه فرا رسیدن ماه محرم مراسم سنتی و آیینی طشت‌گذاری در تعدادی از بقاع شاخص استان برگزار می‌شود.

مراسم آیینی طشت‌گذاری در بقاع متبرکه اردبیل برگزار می‌شود

 

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، حجت‌الاسلام اکبر قیامی در جلسه هماهنگی برگزاری مراسم سنتی طشت‌گذاری در اردبیل اظهار داشت: دو بقعه متبرکه برای برگزاری مراسم طشت‌گذاری در سطح شهرستان اردبیل پیش‌بینی شده و مقدمات اجرای دو مراسم باشکوه در این بقاع فراهم شده است.
 
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان اردبیل گفت: این مراسم آیینی مقرر است عصر امروز در ساعت 16 در آستان مقدس امامزاده سیدصدرالدین(ع) اردبیل واقع در میدان وحدت، کیلومتر یک جاده مغان و امامزاده حلیمه خاتون (س) روستای آقاباقر برگزار شود.
 
وی با اشاره به فلسفه طشت‌گذاری افزود: روزی که حر بن ریاحی با دو هزار نفر از سپاهیان خود راه را بر امام حسین(ع) بست و به امام گفت که باید با یزید بیعت کند و امام امتناع کرد ابا عبدالله الحسین(ع) وقتی خستگی و تشنگی را در چهره سپاهیان حر مشاهده کرد، دستور دادند که آنها را سیراب کنند و حتی دستور دادند به چهارپایان سپاه حر نیز آب دهند، چون این اتفاق در 27 ذی‌الحجه روی داد، لذا مردم اردبیل در این روز مراسم طشت‌گذاری را انجام می‌دهند.
 
قیامی بیان کرد: مراسم طشت‌گذاری به این صورت است که چند نفر از عزاداران حسینی کوزه‌ای بر دوش می‌گیرند و دور مسجد را می‌گردند و بقیه نیز از پشت سر آنان حرکت می‌کنند و نوحه و رجز می‌خوانند، این رجزها بیشتر در بیان بزرگواری‌های سقای بزرگ کربلا و سپهسالار راه حق حضرت عباس(ع) است.