جهش تولید | جمعه، ۸ اسفند ۱۳۹۹

مدیریت منابع آب یکی از راهبردی‌ترین سیاست‌ها در تحقق اقتصاد مقاومتی است - خبر

 

 

مدیریت منابع آب یکی از راهبردی‌ترین سیاست‌ها در تحقق اقتصاد مقاومتی است

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل گفت: مدیریت در بخش منابع آب در همه حوزه‌ها می‌تواند سیاستی راهبردی در تحقق عملی اقتصاد مقاومتی باشد تا بیش از گذشته بستر و زمینه‌های توسعه کشور فراهم آید

مدیریت منابع آب یکی از راهبردی‌ترین سیاست‌ها در تحقق اقتصاد مقاومتی است

داود نجفیان اظهار کرد: مقام معظم رهبری سال 95 را به عنوان اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل معرفی کردند که ما نیز به نوبه خود در صیانت از منبع ارزشمند آب به عنوان عنصر حیات می‌توانیم با بهره‌برداری درست و بهینه از آن در تحقق شعار سال گام برداریم.

وی با گرامیداشت دوم فروردین روز جهانی آب، شعار انتخاب شده برای این روز را «آب و مشاغل» اعلام کرد و گفت:‌ نقش صنعت آب در تحقق اقدام عملی در راستای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بسیار مهم و ارزشمند است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اهمیت نقش آب را در همه عرصه‌ها و مشاغل یادآور شد و تصریح کرد: ارتباط معناداری بین این شعار با نامگذاری سال 95 وجود دارد چرا که با مدیریت در بخش منابع آب، در همه عرصه‌ها و مشاغل می‌توان در تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی به راهبرد اساسی و حقیقی دست پیدا کرد.

نجفیان با بیان اینکه در سال جدید نیز صیانت از منابع آب و بهره‌برداری بهینه از آن مورد توجه قرار گرفته است، افزود: با توجه به کاهش بارندگی‌ها، نزولات جوی در شهرهای مختلف استان و کاهش شش درصدی بارش‌ها در استان اردبیل به غیر از خلخال، ضرورت دارد در سال‌جاری به پایداری منابع آب و به حداقل رساندن مصرف بی‌رویه آن دقت شود.

وی از مسدود کردن بیش از 113 حلقه چاه غیرمجاز در سال‌های اخیر خبر داد و بیان کرد: با این مسدودیت‌ها بیش از چهار میلیون متر مکعب حجم آب ذخیره‌سازی شده است.

نجفیان جلوگیری از حفر 165 حلقه چاه غیرمجاز و ممانعت از مصرف بی‌رویه منابع آب زیرزمینی را یادآور شد و اضافه کرد: در سال‌های گذشته 600 میلیون متر مکعب از آب زیرزمینی دشت اردبیل برداشت شده و سطح سفره‌های زیرزمینی آب این دشت 11 متر فرونشست داشته است.

وی وضعیت بحرانی دشت اردبیل را یادآور شد و ادامه داد: با مدیریت مناسب می‌توانیم از 67 میلیون متر مکعب آب این دشت در بخش کشاورزی بهینه استفاده کرده و تا حدودی از بحرانی‌ شدن وضعیت این دشت جلوگیری کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، نجفیان احیای دشت اردبیل را به حالت قبلی غیرممکن دانست و گفت: با هدف جلوگیری از برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی صدور پروانه بهره‌برداری به شدت کاهش یافته و امسال سعی می‌کنیم تا همه چاه‌های غیرمجاز دشت اردبیل را مسدود کنیم.