رونق تولید ملی | سه‌شنبه، ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۸

مدیران را به وین ببرید تا با فناوری‌های جدید حفاظت محیط زیست آشنا شوند - خبر

 

 

مدیران را به وین ببرید تا با فناوری‌های جدید حفاظت محیط زیست آشنا شوند

استاندار اردبیل در یک پیشنهاد عجیب به رئیس سازمان محیط زیست گفت: بهتر است خانم ابتکار مدیران استان‌ها را با یک هواپیما به وین اتریش ببرند تا با جدیدترین ابتکارات و فناوری‌های نوین در دفع زباله و حفاظت از محیط زیست آشنا شوند.

مدیران را به وین ببرید تا با فناوری‌های جدید حفاظت محیط زیست آشنا شوند

مجید خدابخش پیش از ظهر امروز در جلسه رفع موانع تولید در استانداری اردبیل اظهار کرد: ما امروز به شدت نیازمند تغییر و توسعه با نگاه جدید و با تکیه بر تکنولوژی‌های مدرن هستیم تا بتوانیم در همه حوزه‌ها به پیشرفت قابل توجهی دست پیدا کنیم.

وی با بیان اینکه در دنیا با استفاده از تکنولوژی‌های جدید در حوزه انتقال آب و دفع فاضلاب و  حتی دفع اصولی زباله‌ها فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌ها انجام می‌شود، گفت: برای اینکه مدیران به صورت عملیاتی با نحوه راهکارهای جدید در بازیافت زباله و حفاظت از محیط زیست آشنا شوند از رئیس سازمان حفاظت محیط زیست انتظار می‌رود تا مدیران این حوزه را به شهر وین در اتریش ببرند تا از نزدیک این پیشرفت‌ها را ببینند و کارها به صورت ذهنی انجام نشود.

استاندار اردبیل در یک پیشنهاد عجیب به رئیس سازمان محیط زیست گفت: بهتر است خانم ابتکار مدیران استان‌ها را با یک هواپیما به وین اتریش ببرند تا با جدیدترین ابتکارات و فناوری‌های نوین در دفع زباله و حفاظت از محیط زیست آشنا شوند.

خدابخش توجه به کار جهادی را در این حوزه برای صدور مجوزهای قانونی از سوی محیط زیست یادآور شد و گفت: نباید سرمایه‌گذاران در گرفتن مجوز از محیط زیست دچار مشکل شده و یا به گره‌ای سخت بخورند بلکه باید با دید وسیع‌تر در کنار گرفتن تعهدات الزام‌آور مجوز راه‌اندازی کارخانه‌هایی همچون تولید برق از زباله داده شود تا خود سرمایه‌گذار نیز ناراحت و گله‌مند نباشد.

وی تصریح کرد: بنده قبل از اینکه استاندار اردبیل باشم  مدیرعامل یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه نفت بودم به طوری که ماه‌ها برای اخذ مجوز از محیط زیست برای حفر چاه‌ها پیگیری‌ها را انجام داده و با ارائه تعهدنامه سعی کردیم تا مشکلات حل شده و امر سرمایه‌گذاری به انجام برسد.

استاندار اردبیل یادآور شد: خود بنده در جریان پروسه طولانی صدور مجوز محیط زیست هستم به طوری که برای زدن چاه ماه‌ها دوندگی کرده و با دادن یک تعهدنامه به صورت قانونی و در دفترخانه در روند صدور مجوزها تسهیل ایجاد کردیم که باید محیط زیست بر همین شیوه به سرمایه‌گذار پروژه کارخانه تولید برق از زباله مجوز لازم را صادر کند.

خدابخش اظهار کرد: ما با هزاران مشکل یک سرمایه‌گذار را در اردبیل به رغم کم بودن زباله تولیدی و تعهدی که در دادن آن به کارخانه داشتیم حفظ کردیم و اجازه ندادیم این سرمایه‌گذار به استان دیگر برود که برای حمایت از او محیط زیست باید هر چه سریع‌تر مجوز لازم را صادر کند و هیچ نگرانی از بابت بازخواست دیوان محاسبات و بازرسی نداشته باشد چرا که بنده متن نامه را تایید کرده و نسبت به پذیرش تعهدات آن پایبند هستم.

وی وضعیت دفع زباله‌های شهری و پسماندها را در اردبیل افتضاح و در حد بسیار نامطلوب توصیف کرد و گفت: انتقال شیرآبه این پسماندها به آب‌های زیرزمینی قطعا مشکلات بیشتری را در حوزه محیط زیست رقم خواهد زد که باید در این زمینه فکری اساسی بکنیم.

استاندار اردبیل تصریح کرد: در شرکت سرمایه‌گذاری که ما حضور داشتیم بعد از ماه‌ها تلاش مجوز زیست محیطی گرفتم اما جالب است دو فاز از این پروژه‌ را ایتالیایی‌ها بدون گرفتن مجوز زیست محیطی کار کرده بودند که حتی مجبور شدیم با هزینه خودمان برای مطالعات این گروه سرمایه‌گذاری ایتالیایی  مجوز زیست محیطی بگیریم.

به گزارش خبرگزاری فارس، خدابخش کارشکنی محیط زیست را در راه‌اندازی کارخانه تولید برق از زباله نادرست توصیف کرد و گفت: ضرورت دارد هر چه سریع‌تر مجوز لازم صادر شود و محیط زیست درصدد رفع مشکلات و آسیب‌های احتمالی در این حوزه باشد.