جهش تولید | چهارشنبه، ۷ خرداد ۱۳۹۹

مددجویان استان اردبیل ۶۶۰۰ مترمربع فرش دستبافت تولید کردند - خبر

 

 

مددجویان استان اردبیل ۶۶۰۰ مترمربع فرش دستبافت تولید کردند

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان اردبیل گفت:‌ قالیبافان تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل ۶ هزار و ۶۷۷ مترمربع فرش و قالی دستبافت در سال گذشته تولید کردند.

مددجویان استان اردبیل ۶۶۰۰ مترمربع فرش دستبافت تولید کردند
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، منصور سیفی گفت: قالیبافان تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل 6 هزار و 677 مترمربع فرش و قالی دستبافت در سال گذشته بافته‌اند که تولیدات مددجویان اردبیلی چهار میلیارد و 422 میلیون تومان ارزش‌گذاری شده است.
 
وی با بیان اینکه مددجویان تحت حمایت 5 هزار و 572 مترمربع فرش، 604 مترمربع ورنی، 442 مترمربع گلیم و 59 مترمربع جاجیم در سال گذشته تولید کرده‌اند، تصریح کرد: قالیبافان تحت حمایت در حال بافت 160 تابلو فرش نفیس نیز هستند که پس از تکمیل به بازار فروش ارائه خواهد شد.
 
سیفی با اشاره به استفاده قالیبافان تحت حمایت از طرح و نقشه‌های علیا، نوین‌فر، بیجار، افشان، شاه عباسی و محلی افزود: مواد اولیه‌ای که در فرش‌های بافته شده استفاده می‌شود از ابریشم، مرینوس و پشم درجه یک و 2 است تا مشتریان بیشترین رضایت را از تولیدات مددجویان داشته باشند.
 
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان اردبیل بیان کرد: مددجویان تحت حمایت قادر هستند از 23 تا 70 رج فرش و قالی ببافند و بر اساس نیاز بازار، طرح‌ها و نقشه‌های فرش‌ و گلیم برای مددجویان انتخاب می‌شوند تا از این طریق نظر افراد بیشتری را به خود جلب کرده و موجب فروش تولیدات آنها شوند.
 
وی گفت: دو هزار و 500 طرح قالیبافی از سال 91 تا 96 توسط مددجویان تحت حمایت کمیته امداد استان اردبیل اجرا شده است و یک هزار و 624 مجری طرح قالیبافی که در اجرای آن موفق بوده و توانستند با تکیه بر توانایی‌های خود به استقلال اقتصادی دست پیدا کنند، از چرخه حمایتی کمیته امداد خارج شده‌اند.
 
سیفی با بیان اینکه هم‌اکنون 876 طرح قالیبافی و فرش‌بافی تحت نظارت کمیته امداد استان اردبیل قرار دارند، اظهار کرد: دو هزار و 500 مورد بازدید در سال 96 از طرح‌های قالیبافی کمیته امداد اردبیل صورت گرفته است تا ضمن جلوگیری از هرگونه انحراف در اجرای طرح، مجریان بتوانند به درستی در مسیر خوداتکایی قرار گیرند.
 
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان اردبیل با اشاره به اینکه 90 درصد از فرش‌بافان و قالیبافان را زنان سرپرست خانوار و بانوان تحت حمایت تشکیل می‌دهند، افزود: با اجرای طرح‌های صنایع دستی و مشاغل خانگی برای زنان سرپرست خانوار، تلاش داریم آنها در محیط زندگی و در کنار فرزندان خود مشغول به فعالیت شوند.
 
وی تصریح کرد: 150 نفر از مددجویان تحت حمایت در کارگاه‌های آموزشی قالیبافی در سال گذشته شرکت کرده‌اند که ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در زمینه صنایع دستی و قالیبافی به مددجویان از جمله مهم‌ترین فعالیت‌های کمیته امداد است تا آنها پس از دریافت گواهی مهارت بتوانند با استفاده از تسهیلات خوداشتغالی وارد چرخه تولید شوند.