رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

مبارزه با جعل اسناد - خبر

 

 

مبارزه با جعل اسناد

جعل و استفاده از سند مجعول از جمله جرایمی است که از دیرباز و از زمان پیدایش خط و اسناد در بسیاری از جوامع وجود داشته است‌. اما در دهه های اخیر با پیشرفت فناوری در بسیاری از جوامع افزایش چشمگیری یافته است.


 مبارزه با جعل اسناد  مبارزه با جعل اسناد  مبارزه با جعل اسناد  مبارزه با جعل اسناد


بر اساس قانون هر گونه دستکاری در نوشته ، سند یا مهر و امضا و تغییر تاریخ و عکس مانند آن به قصد تقلب و جا زدن آنها به جای مورد اصلی جرم محسوب می شود و حتی اگر ضرری به کسی نرسیده باشد فرد خاطی مجرم است زیرا به اعتماد عمومی آسیب زده است.
با وجود اینکه جرم جعل در بسیاری از موارد موجب ضرر مادی به اشخاص می شود، در زمره جرایم علیه آسایش عمومی طبقه بندی شده است که این موضوع نشان دهنده توجه به جنبه های غیرمالی آن یعنی سلب اعتماد عمومی و ضررهای غیر مالی است که ممکن است از ارتکاب جعل به اشخاص وارد شود.
دقت قانونگزار در این مورد به حدی است که اگر به طور غافل‌گیرانه و توام با قصد تقلب از شخصی امضا گرفته شود، هر چند که امضاء واقعی می‌باشد ولی دو شرط تقلب و غافل‌گیرانه برقرار باشد، از نظر قانون جرم اتفاق افتاده است.
جرم جعل از جرایم غیرقابل گذشت است و رضایت شاکی خصوصی، جاعل را از تعقیب کیفری و مجازات معاف نمی کند، علاوه براین مجازات جرم جعل قابل تعلیق نیست و متهم ناگزیر به تحمل حبس تعیین شده و پرداخت جزای نقدی خواهد بود.
خوشبختانه با تلاش های اطلاعاتی و عملیاتی نیروی انتظامی استان اردبیل در چند سال اخیر شاهد کشف چند باند جعل اسناد و برخورد با آنها بوده ایم به گونه ای که امسال جرایم مربوط به کلاهبرداری و جعل در استان کاهش چشمگیر 15 درصدی داشته است . بدون شک ادامه این روند باعث افزایش اعتماد و آرامش عمومی در انجام معاملات و مراودات اجتماعی مردم می شود و ارتقای امنیت روانی و اقتصادی جامعه را به دنبال خواهد داشت.

منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل