سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | جمعه، ۴ تیر ۱۴۰۰

لزوم قطع انشعاب‌های غیرمجاز آب در اردبیل - خبر

 

 

لزوم قطع انشعاب‌های غیرمجاز آب در اردبیل

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان اردبیل گفت: قطع انشعاب‌های غیرمجاز در راستای صرفه‌جویی در مصرف آب باید مورد توجه قرار گیرد.

لزوم قطع انشعاب‌های غیرمجاز آب در اردبیل

محسن قنبری پیش از ظهر امروز در مراسم گرامیداشت هفته صرفه‌جویی در مصرف آب در اردبیل اظهار کرد: ما از طریق چاه‌ها، چشمه‌ها، قنوات و تصفیه‌خانه‌های شهری آب روستاها را تامین می‌کنیم، به طوری که در برخی از روستاها همچنان در تامین آب مشکلاتی وجود دارد و ما از طریق تانکرهای سیار آبرسانی که در اختیار داریم به تعداد 16 دستگاه آبرسانی‌ها را به بیش از 72 روستا انجام می‌دهیم.

وی گفت: با این شرایط که کمبود منابع آب در برخی از مناطق روستایی محسوس است ضرورت دارد با پرهیز از انشعابات غیرمجاز و مصارف غیر ضرور تلاشی انجام شود تا بیش از هر زمان دیگر امر تامین منابع آب روستاییان مورد دقت و توجه قرار گیرد.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان اردبیل گفت: قطع انشعاب‌های غیرمجاز و توجه به اصلاح الگوی مصرف یکی از مصداق‌ها و بسترهای خوبی است که در امر صرفه‌جویی مصرف منابع آب باید مورد توجه قرار گیرد.

قنبری یادآور شد: در برش استانی وظیفه‌ای که به ما محول شده است توجه به ارتقای بهره‌وری، اصلاح الگوی مصرف در بخش شرب و کاهش سرانه مصرف تا سقف 20 مترمکعب است که ما اگر بتوانیم به این میانگین دست پیدا کنیم قطعا بخش عظیمی از صرفه‌جویی‌ها را انجام خواهیم داد.

وی بیان کرد: ما در سال جاری بر همین اساس و با اجرای 130 پروژه آبرسانی که 33 هزار نفر جمعیت روستایی را در بر می‌گیرد قادر خواهیم بود شاخص بهره‌مندی خودمان را به بیش از 75 درصد برسانیم.

مدیرعامل آب و فاضلاب روستایی استان اردبیل تصریح کرد: در برخی از روستاها ما شاهد استفاده و بهره‌برداری از منابع آب شرب سالم و بهداشتی در حوزه دام و سایر بخش‌ها هستیم که این مسأله به معنای واقعی آسیبی را به حوزه تامین منابع آب مناطق مختلف وارد می‌کند که ضروری است خود روستاییان در مصرف بهینه منابع آب توجه کرده و از ارائه آب شرب آشامیدنی به احشام و استفاده برای سایر نیازمندی‌های روزانه خود خودداری کنند.

به گزارش خبرگزاری فارس، قنبری اهمیت امر صرفه‌جویی در مصرف آب و بحران منابع آب را در سطح جهانی و ملی یادآور شد و گفت: در حالی که کشورمان در کمربند خشک و نیمه خشک واقع شده و به دلیل استفاده بی‌رویه و کمبود بارش‌ها سفره‌های زیرزمینی کاهش پیدا کرده ضرورت دارد اصل امر صرفه‌جویی به عنوان یک اصل واقعی مورد توجه و دقت نظر قرار گیرد.