رونق تولید ملی | شنبه، ۲۷ مهر ۱۳۹۸

لزوم احساس مسئولیت همکانی در مبارزه با مواد مخدر - خبر

 

 

لزوم احساس مسئولیت همکانی در مبارزه با مواد مخدر

اعتياد به موادمخدر يكي از مهم ترين مشكلات اجتماعي، اقتصادي و بهداشتي است كه عوارض ناشي از آن تهديدي جدي براي جامعه بشري محسوب  مي شود. نگاه روز امروز به این موضوع پرداخته است.

 

 لزوم احساس مسئولیت همکانی در مبارزه با مواد مخدر  لزوم احساس مسئولیت همکانی در مبارزه با مواد مخدر  لزوم احساس مسئولیت همکانی در مبارزه با مواد مخدر  لزوم احساس مسئولیت همکانی در مبارزه با مواد مخدر

 

یکی از غم انگيزترين بلایای جوامع انسانی معاصر رواج اعتياد به مواد مخدر است. سيل خروشان اعتياد بي رحمانه‌ در مسير گسترش خود كودكان، نوجوانان ، جوانان و حتي سالخوردگان را طعمه قرار داده و علاوه بر متلاشي كردن كانون گرم و پاك خانوادگي، سبب ناكامي فرد معتاد در زندگي مي شود.

در حال حاضر روزانه به طور متوسط 8 نفر در کشور به دلیل استفاده از مواد مخدر می میرند و مبارزه با آثار سوء این بلای خانمانسوز هزینه های انسانی و مالی بیشماری را به کشور تحمیل کرده است.

جمهوری اسلامی ایران برای مقابله با قاچاق مواد مخدر بيش از هزار كيلومتر جاده، دهها پاسگاه مرزي، برجك و ديده باني در مناطق مرزی احداث كرده است و هزاران نفر از فرزندان اين مرز و بوم در راه مبارزه با قاچاق موادمخدر به شهادت رسيده اند.

در استان اردبيل هم مبارزه با موادمخدر با توجه به مرزي بودن اين استان، بايد به شدت پيگيري شود. اگر چه آمار قطعی از تعداد معتادان استان در دست نیست اما سالانه بیش از 4 هزار نفر در استان به مراکز درمان اعتیاد مراجعه می کنند. دقت در این آمار لزوم توجه جدی به امر پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر را خاطرنشان می کند.

 در اين رابطه، تقويت فعاليت هاي اطلاعاتي در شناسايي عوامل اصلي قاچاق موادمخدر و ادامه برخورد قاطع با سوداگران مرگ ، شناخت انگیزه های گرایش به اعتیاد و رفع آن، آگاه سازي جامعه با استفاده از برنامه هاي آموزشي و فرهنگي و احساس مسئولیت یکایک شهروندان و دستگاهای اجرایی ضروری است.

بايد توجه داشت كه حل معضل اعتياد به مبارزه اي فراگير و پيوسته نيازمنداست و اگر چه اعتیاد بعنوان یک آسیب اجتماعی، هیچ گاه بطور کامل ریشه‌کن نخواهد شد، اما با تدبیر، اندیشه و تلاشى مخلصانه می‏توان آنرا به کنترل درآورد.

منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل