جهش تولید | یک‌شنبه، ۲۸ دی ۱۳۹۹

قابلیت منحصربه‌فرد گیاهان دارویی اردبیل نادیده گرفته شده است - خبر

 

 

قابلیت منحصربه‌فرد گیاهان دارویی اردبیل نادیده گرفته شده است

عضو کمیته طب سنتی معاونت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ظرفیت خوبی که استان اردبیل در حوزه گیاهان دارویی و توسعه طب سنتی دارد نادیده گرفته شده و حتی به حاشیه رفته است.

قابلیت منحصربه‌فرد گیاهان دارویی اردبیل نادیده گرفته شده است

 حجت‌الاسلام محمدرضا رجب‌نژاد پیش از ظهر امروز در همایش طب سنتی و گیاهان دارویی در دانشگاه آزاد اردبیل اظهار کرد: کشور هند چندین برابر صادرات نفت ما در حوزه گیاهان دارویی صادرات کرده و به درآمدزایی رسیده است در حالی که ما هنوز نتوانسته‌ایم در این حوزه به یک جمع‌بندی و حرکت رو به ‌جلو دست پیدا کنیم و حتی غفلتی نیز بر این حوزه سایه انداخته است

وی افزود: مسئولان این استان به جای منتظر ماندن در حمایت مسئولان کشوری باید خود پیشقدم باشند و در حوزه گیاهان دارویی با توجه به ظرفیت‌هایی که به آن اعتقاد داشته و شناسایی واقعی نیز در این حوزه نیز انجام شده فعالیت‌های مثبت و سازنده‌شان را در حوزه اجرا به انجام برسانند.

عضو کمیته طب سنتی معاونت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: استان اردبیل در عین ثروتمندی از این منابع غنی، فقیر به نظر می‌رسد، چراکه ما تاکنون نتوانسته‌ایم آن گونه که مناسب و شایسته بوده حرکت‌ها و برنامه‌ریزی‌ها را به سرانجام برسانیم.

رجب‌نژاد بیان کرد: آنهایی که فکر می‌کنند در این استان کار بزرگی انجام داده‌اند که سرعین را با آب‌های گرم به مردم معرفی کرده و تنها در آن آب‌تنی انجام می‌شود سخت در خطا و اشتباه هستند، چراکه ما بدترین استفاده را از آب‌های گرم سرعین داریم در حالی که دیگر کشورهای اروپایی چندین برابر این حرکت و برنامه‌ریزی ما سعی کردند تا کارهای منظم‌تری را به انجام برسانند.

این مسئول ضرورت جبران کوتاهی و قصور برخی از مسئولان را در این ارتباط بیان کرد و ادامه داد: ما با خروج از شعار دادن‌ها و حرف زدن‌ها بهتر است به حوزه اجرا ورود پیدا کنیم، چراکه استان اردبیل نیازمند مراکز علمی، تحقیقاتی و پژوهشی در حوزه گیاهان دارویی است تا بتواند مسیر خود را با انسجام بیشتر و ارائه توانمندی‌های واقعی‌تر به انجام برسانند.

عضو کمیته طب سنتی معاونت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی یادآور شد: نه تنها در کشورمان و شمال غرب، ‌استان اردبیل می‌تواند در بحث گیاهان دارویی ظرف سال‌های آینده به یک قطب ممتاز کشور تبدیل شود به شرط آنکه مسیر گذشته را تغییر داده و با یک نگاه متفاوت به ظرفیت‌ها و توانمندی‌ها در این حوزه حرکت کند.

رجب‌نژاد با بیان اینکه با وجود استعدادهایی که این استان به صورت بالقوه دارد کار خاصی در حوزه اجرایی و کاربردی به انجام نرسیده است، عنوان کرد: این استان نتوانسته است ظرفیت‌های بالقوه را به بالفعل تبدیل کند و همچنان در این حوزه با ضعف و نارسایی روبه‌رو است.

وی افزود: بنده به همه مسئولان به ویژه در این استان توصیه می‌کنم در راه رسیدن به موفقیت دو عنصر را هیچ وقت فراموش نکنند که این خواسته مردم از آنها است که در وهله نخست به مردم دروغ نگویند و در گام دیگر نظم در کارها را سرلوحه فعالیت‌هایشان قرار دهند.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، در این جلسه که تعداد زیادی از صاحب‌نظران طب سنتی و گیاهان دارویی نیز حضور داشتند موضوعات و مباحث مختلف به شکل تخصصی مطرح شد و مسئولان نسبت به حل و برطرف کردن آنها قول‌های مساعد دادند.