سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی‌ها | شنبه، ۲۸ فروردین ۱۴۰۰

قابلیت صیقل شش وجهی سنگ عقیق سبلان برای اولین بار در جهان - خبر

 

 

قابلیت صیقل شش وجهی سنگ عقیق سبلان برای اولین بار در جهان

معدن عقیق سبلان نخستین معدن در جهان است که می‌توان در آن سنگهای توده‌ای را به صورت شش وجهی برش و صیقل داد .

قابلیت صیقل شش وجهی سنگ عقیق سبلان برای اولین بار در جهان

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، فرماندار شهرستان نمین در بازدید از معدن سنگ عقیق سبلان در منطقه پیرجوار نمین گفت: معدن عقیق سبلان نخستین معدن در جهان است که می‌توان در آن سنگهای توده‌ای را به صورت شش وجهی برش و صیقل داد که این امر می‌تواند زمینه‌ساز معرفی شهرستان نمین و ظرفیتهای معدنی آن در مناطق مختلف باشد.

فرهاد عبدالعلی‌پور با بیان اینکه بیش از یک هزار تن سنگ عقیق از معدن عقیق سبلان شهرستان نمین آماده بهره‌برداری و ارسال به بازار است افزود: معدن عقیق سبلان از لحاظ ذخایر توده‌ای و رگه‌ای جزو بزرگترین معادن عقیق جهان است. وی تصریح کرد: در این معدن توده‌های بزرگی از سنگ عقیق وجود دارد که گاهی وزن آن به 40تن هم می‌رسد که از این لحاظ به عنوان بزرگترین سنگ معدن عقیق توده‌ای جهان شناخته می‌شود.

فرماندار نمین با بیان اینکه در مرحله نخست اکتشاف در این معدن نزدیک به 30 نفر در محل معدن و کارگاه فرآوری مشغول به کار خواهند شد، گفت: با ایجاد طرحهای توسعه‌ای پیش بینی شده برای فرآوری و عرضه سنگ عقیق در قالبهای گوناگون برای نزدیک به 100 نفر دیگر اشتغال ایجاد می‌شود.

عبدالعلی پور بیان کرد: درمرحله نخست اکتشاف سنگ عقیق از معدن سبلان دستگاههای ویژه‌ای از کشور ایتالیا وارد کشور خواهد شد که با استفاده از این دستگاهها سنگهای توده‌ای عقیق به صورت شش وجهی برش و صیقل داده شده و به بازار عرضه می‌شود.