رونق تولید ملی | دوشنبه، ۵ اسفند ۱۳۹۸

فواید اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها - خبر

 

 

فواید اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها

در اکثر کشورهای دنیا دولتها بجای صرف هزینه های گزاف برای یارانه حامل های انرژی که باعث اسراف در استفاده از این سرمایه ها می شود، ترجیح می دهند مبالغ حمایتی خود را صرف امور آموزشی ، رفاهی و کاهش هزینه های درمانی مردم کنند.

 

فواید اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها فواید اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها فواید اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها فواید اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها

 

در روزهای اخیر دولت در حال فراهم کردن مقدمات اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها است که هدف از آن حمایت بیشتر از تولیدکنندگان و اقشار آسیب پذیر جامعه اعلام شده است.

همزمان با ادامه روند ثبت نام از اقشار کم درآمد جامعه برای دریافت یارانه، روز به روز بر تعداد کسانی که از گرفتن یارانه انصراف داده اند بیشتر می شود.

انصراف دهندگان از دریافت یارانه نقدی اعلام کرده اند که با این حرکت قصد کمک به اقشار نیازمند و آسیب‌پذیر را دارند تا دولت بتواند برای این گروه‌ها حمایت‌های مادی بیشتر و پوشش بیمه‌ای کامل را فراهم کند.

در واقع انصراف از دریافت یارانه ها حرکتی در جهت مقدم شمردن رفاه اجتماعی بر منافع فردی است تا دست دولت برای تخصیص اعتبارات بیشتر به طرح های عمرانی عام المنفعه و کاهش هزینه های درمانی بازتر باشد.

برابر آمار اهالی استان اردبیل ماهانه بیش از 55 میلیارد تومان یارانه دریافت می کنند. در سال گذشته کل بودجه عمرانی تخصیص یافته در استان حدود 30 میلیارد تومان بوده است در حالی که در همین مدت حداقل 720 میلیارد تومان یارانه نقدی به مردم استان اردبیل پرداخت شده است.

اگر این ارقام صرف ایجاد اشتغال پایدار در استان شود بسیاری از مشکلات اقتصادی مردم حل می‌‌شود. برآوردها نشان می دهد اگر فقط 10 درصد مردم استان از دریافت یارانه‌ انصراف دهند مقدار بودجه عمرانی استان می تواند تا سه برابر افزایش پیدا کند.

همچنین اگر مبالغ صرفه جویی شده از انصراف یارانه ها در بخش درمان و بهداشت صرف شود هزینه‌های مردم در هنگام بستری و انجام اعمال جراحی به مراتب پایین می‌آید.

در عین حال کاهش تورم ، تسریع در شکوفایی اقتصادی  و کاهش بیکاری از دیگر عواید انصراف از دریافت یارانه توسط کسانی است که از وسع مالی کافی برخوردارند.

منبع: واحد تفاسیر و برنامه های سیاسی معاونت اطلاعات و اخبار مرکز اردبیل